Samiti i Shtëpisë së Bardhë/ Biden pret udhëheqësit e Japonisë, Indisë dhe Australisë

Presidenti Joe Biden dhe 3 udhëheqës të tjerë botërorë u takuan të premten në Shtëpinë e Bardhë për Samitin e parë personalisht ‘Quad Leaders’ duke trajtuar disa nga çështjet më urgjente në botë, përfshirë ndryshimin e klimës, COVID-19 dhe sigurinë.

Biden priti në samit kryeministrin australian Scott Morrison , kryeministrin japonez Yoshihide Suga dhe kryeministrin indian Narendra Modi . Drejtuesit thanë se donin ta bënin samitin një ngjarje vjetore.

"Sot, kur bota po përballet me pandeminë COVID-19, ne po takohemi edhe një herë si Quad dhe po punojmë në interes të njerëzimit," tha Modi gjatë fjalimeve të hapjes.

"Unë jam i bindur se bashkëpunimi ynë, nën Quad, do të sigurojë prosperitet dhe paqe në Indo-Paqësorin dhe në botë."

Megjithëse udhëheqësit nuk e përmendën në mënyrë konkrete Kinën ose Pekinin në fjalimet e tyre hapëse para raporteve, çështja e sigurisë Indo-Paqësore dhe ndikimi i Kinës në të gjithë rajonin pritej të shihej shumë gjatë diskutimeve jashtë kamerave, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Duke folur pas takimit, Suga tha se samiti "ishte i dobishëm në ri afirmimin e angazhimit tonë për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur."

"Ne qëndrojmë këtu së bashku në rajonin Indo-Paqësor, një rajon që ne dëshirojmë të jemi gjithmonë të lirë nga shtrëngimi, ku respektohen të drejtat sovrane të të gjitha kombeve dhe ku mosmarrëveshjet zgjidhen në mënyrë paqësore në përputhje me ligjin ndërkombëtar," shtoi Morrison.

Takimi i së Premtes është takimi i parë personal midis Biden dhe tre liderave të tjerë. Suga vizitoi Shtëpinë e Bardhë në prill si udhëheqësi i parë i huaj që u takua me Biden që kur ai mori detyrën në janar.

Biden tha se takimi Quad ishte reflektues i çështjeve që ai trajtoi gjatë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në fillim të javës, përfshirë COVID-19, ndryshimet klimatike dhe teknologjitë në zhvillim.

"Iniciativa jonë e vaksinave është në rrugën e duhur për të prodhuar një miliardë doza shtesë vaksine në Indi për të rritur furnizimin global," tha ai. "Ne po ndërmarrim veprime për ndryshimin e klimës me partneritet të ri drejt një transporti zero të emetimeve."

Presidenti Kuban u bën thirrje Kombeve të Bashkuara që të ndihmojnë në heqjen e sanksioneve amerikane.

Ai tha se udhëheqësit po planifikonin gjithashtu një "Bashkësi Quad" për studentët nga secili nga vendet e tyre përkatëse për të ndjekur diploma të avancuara në STEM.

"Ai përfaqëson një investim në udhëheqësit, novatorët dhe pionierët e së nesërmes," tha Biden.

Kur grupi u takua praktikisht në mars , ata thanë se donin një "Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur", diçka që ata besojnë se kërcënohet nga rritja e ndikimit të Kinës.

Modi mbërriti në Shtetet e Bashkuara në fillim të kësaj jave dhe u takua me nënpresidenten Kamala Harris të enjten.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Grushti i shtetit me viktima civilë në Sudan zemëron SHBA-në! Ndalon dërgimin e 700 mln dollarëve të ndihmës urgjente