Scholz: Liria ka çmimin e saj, Gjermania do të dërgojë armë në Ukrainë për aq kohë sa të jetë e nevojshme

Scholz: Liria ka çmimin e saj, Gjermania do të dërgojë armë në Ukrainë për aq kohë sa të jetë e nevojshme

Gjermania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën me armë "për aq kohë sa nevojitet", tha kancelari gjerman Olaf Scholz gjatë një fjalimi në takimin vjetor të Federatës së Industrive Gjermane të martën.

Scholz ripohoi gjithashtu angazhimin e Gjermanisë për të qëndruar me Lituaninë dhe aleatët e tjerë lindorë.

“Evropa dhe demokracitë perëndimore nuk e pranojnë sulmin e dhunshëm ndaj Ukrainës. Prandaj, Ukraina u furnizua gjërësisht me armë dhe sanksione të ashpra të paprecedentë u vendosën ndaj Rusisë”, tha Scholz. 

"Këto sanksione funksionojnë. Po, këto sanksione po dëmtojnë edhe veten tonë. Ato dëmtojnë kompanitë tona, por kanë të drejtë," shtoi ai.

“Liria ka çmimin e saj. Demokracia ka çmimin e saj. Solidariteti me miqtë dhe partnerët ka çmimin e vet. Dhe ne jemi të përgatitur të paguajmë këtë çmim”, tha Scholz.

Scholz tha se udhëtimi i tij në Irpin afër Kievit të enjten e kaluar i bëri të qartë se Ukraina i përkiste familjes evropiane. 

"Nuk do t'i harroj kurrë imazhet e tmerrit që pashë atje," tha ai. 

Scholz theksoi se ai do të punojë për një vendim pozitiv për Ukrainën si një kandidate për anëtarësim në BE .


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina lindore në flakë! Lituania bllokoi mallrat drejt Kaliningradit, Rusia kërcënon: Do ketë pasoja! SHBA i kundërpërgjigjet: Kanë mbështetjen tonë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Në akuzë për shpërdorim detyre për inceneratorin e Tiranës, Etleva Kondi mbërrin në SPAK

Në akuzë për shpërdorim detyre për inceneratorin e Tiranës, Etleva Kondi mbërrin në SPAK