Scholz pas takimit me Erdogan në Gjermani: Dialogu me presidentin turk është kyç në momente të vështira

Scholz pas takimit me Erdogan në Gjermani: Dialogu me presidentin turk është kyç në momente të vështira

Erdogan dhe Scholz

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbërriti të premten në Berlin për bisedime me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Kjo është vizita e parë e liderit turk në Gjermani që nga viti 2020. Ai mbërriti në një aeroport ushtarak pasditen e së premtes për një vizitë që pritet të zgjasë vetëm disa orë.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp të premten në mbrëmje, kancelari gjerman Scholz theksoi se e drejta e Izraelit për vetëmbrojtje nuk duhet "të vihet në dyshim", ndërsa Erdogan vazhdoi kritikat e tij të ashpra ndaj ofensivës së vazhdueshme të Izraelit në Gaza, duke dënuar vrasjet në spitale të grave dhe të fëmijëve. 

Scholz tha se nuk ishte "sekret" se ai dhe presidenti turk kishin "pikëpamje shumë të ndryshme për konfliktin".

"Kjo është pikërisht arsyeja pse bisedimet tona janë të rëndësishme, veçanërisht në momente të vështira ne kemi nevojë për dialog të drejtpërdrejtë me njëri-tjetrin," tha Scholz.

Kancelarja shtoi se "e drejta e Izraelit për të ekzistuar është e pakundërshtueshme" për Gjermaninë.

“Nuk ka vend për antisemitizëm në vendin tonë, pavarësisht nëse është i motivuar politikisht apo fetar, nëse vjen nga e djathta apo e majta, nëse është rritur këtu me shekuj apo vjen në vend nga jashtë”, tha ai.

Erdogan shtoi se nëse Gjermania bashkohet me Turqinë në thirrjen për një armëpushim në Gaza, ka një shans që mund të arrihet.

Mosmarrëveshjet për luftën Izrael-Hamas
Lufta Izrael-Hamas ka qenë një pikë e madhe mosmarrëveshjeje midis Gjermanisë dhe Turqisë.

Erdogan ka kritikuar ashpër ofensivën e Izraelit në Rripin e Gazës dhe ka akuzuar Izraelin për kryerjen e krimeve të luftës.

Autoritetet izraelite kanë thënë se ofensiva synon të çrrënjosë Hamasin në Gaza në përgjigje të sulmeve terroriste të 7 tetorit.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shembja e rrugës Korçë-Erseke, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë

Shembja e rrugës Korçë-Erseke, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë