Seanca për Presidentin: Nis hyrja e deputetëve në sallën e Kuvendit pas 1 orë e gjysmë vonesë

Pas më shumë se 1: 30 orë vonesë deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë filluar të hyjnë në sallën e Kuvendit, ku planifikohet të mbahet edhe seanca për votimin e presidentit të ri. Seanca ishte planifikuar të nisë në orën 18:00 .

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje janë të parët që po hyjnë në sallën ku do të mbahet seanca për zgjedhjen e presidentit.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, rreth gjysmë ore më parë ka bërë të ditur se nuk do të marrin pjesë në seancën e sotme.

Në rast se VV nuk merr të gjitha votat e LDK’së, pa votat e AAK-së, PDK-së dhe të Listës Serbe, do të jetë e pamundur zgjedhja e presidentit.

Për postin e presidentit kandidojnë: Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta. Që të dy në zgjedhjet e 14 shkurtit kanë kandiduar me Listën e Osmanit, që garoi në kuadër të listës së deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje.

 


Lajmi kryesor:

Shtyhet për nesër seanca për zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, dështojnë 2 votimet për raundin e parë 1 votë më pak se kuorumi, në garë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta


/B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Pritet një ditë interesante në dashuri...mësoni horoskopin për sot