Sekuestrohen 100 kg kokainë në një anije mallrash në Norvegji, në pranga 6 shqiptarë, mes tyre edhe një grua

Sekuestrohen 100 kg kokainë në një anije mallrash në Norvegji, në pranga 6 shqiptarë, mes tyre edhe një grua

Foto gjatë operacionit nën ujë

Një kontroll i rastësishëm doganor në një port në perëndim të Norvegjisë rezultoi të kthej në një operacion ku u sekuestrua sasia më e madhe e drogës të kapur ndonjëherë në këtë shtet. Gjashtë shqiptarë janë arrestuar nga forcat policore si pjesë e grupit të trafikantëve që tentoi të transportonte në Norvegji 100 kg kokainë që u kapën në një anije mallrash. Mes të arrestuarve është edhe një grua. Ndërkohë që identitetet e tyre nuk janë bërë të ditur.

Mediat norvegjeze shkruajnë se anija e mallrave kishte ardhur nga Brazili. Ndërsa vihet re metoda e ndryshme e përdorur nga trafikantët të cilët këtë herë e kanë vendosur lëndën narkotike nën anije dhe u desh një aksion i polumbarëve për sekuestrimin e kokainës.

Të arrestuarit nuk u kapën në anije, por si pasojë e hetimeve dhe përgjimeve hetuesit dolën në përfundimin se ata ishin pjesë e grupit kriminal që tentoi të transportonte drogën. Ndaj tyre u caktua masa e sigurisë 4 javë në paraburgim. Ata kishin mbërritur në Norvegji vetëm disa ditë para se të zbulohej sasia e kokainës. 

Anija ku qe fshehur kokaina

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar