Sekuestrohen 8.8 ton kokainë me vlerë 330 milionë dollarë në Ekuador, ishin fshehur në kontejnerin me banane! Destinacioni ishte Belgjika

Sekuestrohen 8.8 ton kokainë me vlerë 330 milionë dollarë në Ekuador, ishin fshehur në kontejnerin me banane! Destinacioni ishte Belgjika

Kokaina e sekuestruar

Një sasi e madhe prej 8.8 ton kokainë është sekuestruar nga policia në Ekuador. Lënda narkotike u zbulua në një kontejner me banane, gati për t’u dërguar në Belgjikë nga porti i Guayaquil.

“Rekordi i 2023 është sekuestrimi i më shumë se 8 tonëve kokainë”, shkruan komandanti i policisë, gjenerali Fausto Salinas, në llogarinë e tij në Twitter.

“Ne shmangim 90 milionë doza që do të dilnin në tregtinë ndërkombëtare. Sasia e drogës vlerësohet në 330 milionë dollarë në Europë ”, tha ai.

Në një video të publikuar nga Salinas në të njëjtin rrjet social, thotë se policia njoftoi agjentët e anti-drogës, të cilët inspektuan kontejnerin me banane, destinacioni i të cilit ishte Belgjika.

I vendosur midis Kolumbisë dhe Perusë, prodhuesit kryesorë të kokainës në botë, Ekuadori kapi në vitin 2021 rekordin vjetor prej 210 tonësh droge, pjesa më e madhe kokainë dhe destinacionet e të cilave ishin portet evropiane.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në aksin Plepa-Shkozet, makina përplas për vdekje të moshuarin

Aksident i rëndë në aksin Plepa-Shkozet, makina përplas për vdekje të moshuarin