Semafor për infeksionet në rrugët e Austrisë, dyfishohen rastet e Covid

Infeksionet e shkaktuara nga Covid vazhdojnë të rriten në Austri.

Në 24 orët e kaluara, janë regjistruar 115 raste të reja, duke rritur kështu numrin e përgjithshëm të rasteve aktive aktive në 853, ndërsa pak më shumë se dy javë më parë kishte vetëm 400.

Aktualisht 68 pacientë janë shtruar në spital.

Ministri i Shëndetësisë Rudolf Anschober ndërkohë ka njoftuar krijimin e një lloj alarmi të ngjashëm me semaforin, I cili do të vendoset në zona të ndryshme të vendit.

Rreziku i infeksionit do të ndahet në katër shkallë (jeshile, e verdhë, portokalli dhe e kuqe) në mënyrë që qytetarët të vlerësojnë praninë e virusit në zonat ku kalojnë po jetojnë

Semafori i trafikut Covid pritet të hyjë në veprim deri në shtator


Lajmi kryesor:

Covid/në Itali regjistrohen 21 viktima! 11 milionë infeksione në botë... Rekord i ri në SHBA, 57 mijë raste në një ditë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?×

Lajmi i fundit

John

Shërohet nga Covid19 deputeti Elio Hysko, lajmin e bën të ditur vëllai i tij Turjan Hysko