Separatistët kontrollojnë 70 % të Donetskut

Separatistët kontrollojnë 70 % të Donetskut

Natalia Nikonorova, Ministrja e Jashtme e Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, tha se separatistët dhe aleatët e tyre rusë kontrollojnë mbi 70% të territorit të rajonit. Sa i përket kundërofensivave ukrainase në rajon, Nikonorova deklaroi se shumica e sulmeve vijnë nga qyteti i Avdiivka.

 “Ne e dimë që sulmet ndaj kryeqytetit të Republikës do të pushojnë në një të ardhme të afërt, pasi ka një plan domethënës, një plan ushtarak për këtë qëllim. Nuk kam fuqi të zbuloj detajet”. Më herët, ministri rus i mbrojtjes Serghei Shoigu tha se Lugansk, rajoni tjetër i diskutueshëm i Donbasit, ishte 97% nën kontrollin rus”, tha Ministrja.

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Lavrov mbërrin në Turqi! Ukraina: Ka 600 njerëz në dhomat e torturave të rusëve në Kherson, mes tyre gazetarë dhe aktivistë


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri