POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Serbi/ Hahn takohet me kryeministren serbe, flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Komisioneri Johannes Hahn

SERBI- Komisioneri i BE për Zgjerim, Johanes Hahn, është takuar ditën e sotme me kryeministren e Serbisë, Ana Brnabiç, me të cilën ka diskutuar edhe mbi dialogun Kosovë-Serbi.

Pas takimit, Hahn është shprehur se takimi me kryeministren ishte shumë i mirë.

Një takim shumë i mirë me kryeministren, Ana Brnabiç. Kemi diskutuar për hapat e ardhshëm të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sundimin e ligjit, ndryshimet në Kushtetutë në fushën e gjyqësorit, si dhe masat mbrojtëse të BE-së në industrinë e çelikut.

Ka shkruar Hahn në Twitter

Hahn shtoi se ai e mirëpriste formimin e një grupi të përbashkët pune për të krijuar një strategji.

Ditën e sotme, së bashku me presidentin Vuçiç, ai do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Urës së Zezeljit për në Novi Sad.

Pak ditë më parë, Hahn është shprehur se u takon dy presidentëve, Vuçiç dhe Thaçi, për të vendosur për ndryshimin e kufijve. 

ke.mu.
Komento