Serbi, kërkohet dëbimi i ambasadorit gjerman në Beograd pas deklaratave të tij për gjenocidin serb në Kosovë

Deklarata e ambasadorit gjerman në Beograd, se bombardimi i Jugosllavisë nga NATO ka qenë i nevojshëm për të parandaluar gjenocidin në Kosovë ka nxitur reagime të shumta në Serbi.

Ministri serb i Drejtësisë Vladimir Leposaviuç, deklaroi se Schieb duhet të kërkojë falje për deklaratën e tij, ndërkohë që ka zëra të shumtë të cilët e përmendin dëbimin ambasadorit gjerman nga Serbia.

“Është një hap larg dëbimi i Ambasadorit, vendi i të cilit ka marrë pjesë aktivisht në krijimin e kaosit në Ballkan, tre herë gjatë shekullit të kaluar”, ka shkruar Sasha Raduloviç udhëheqës i lëvizjes “Mjaft është mjaft”.

Ambasadori gjerman në Beograd, Thomas Schieb, ka thënë se bombardimi i Jugosllavisë në vitin 1999 ishte një çështje e diskutueshme, megjithatë thotë se reagimi ishte i nevojshëm për të parandaluar një katastrofë humanitare dhe gjenocidin në Kosovë.

“Unë jam në dijeni që ishte një çështje e diskutueshme dhe që s’kishte vendim të Këshillit të Sigurimit por disa vendime duhet marrë, qëllimi ishte shmangia e një katastrofe humanitare, shmangia e gjenocidit”, ka thënë Schieb për Radio Televizionin e Vojvodinës.

S.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Kush mendoni se duhet ta drejtojë Partinë Demokratike pas 13 qershorit?

Komento

Komente

 • Vielen Danke!: 08/04/2021 16:49

  Po ,Gjermani i ndershëm e i drejtë, ka thanë të vërtetën!!!!Deutschland Uber Alles! Shqipëria e Kosova me Akademitë e tyre duhet të Dënojnë të Padisin Gjenocidin AntiShqiptar!

  Përgjigju
  • lavendola: 08/04/2021 19:20

   O Idiot e i pa Shkolle (Vielen Danke),shko meso te shkruash drejt Gramatiken Shqipe se me mire se ti shkruan nje Nxenes ne Shkollen fillore!!! Edhe Fjalia qe je munduar ta shkruash gjermanisht (Deutschland über alles) eshte Fashiste, Raciste, Naziste qe ne Gjermani eshte e ndaluar me Ligj te thuhet, shkruhet, lexohet dhe kendohet se eshte pjese e Hymnit Nazist te Hitlerit,por mesaduket ti kaq din dhe kaq shkruan. Te lutem mos na turpero ne te tjereve me Idiotizmin tend!×

Lajmi i fundit

John

Basha, mes përrallës dhe historisë?!