Sezoni, 9 milionë persona hynë e dolën në kufi me Kosovën! 47 grupe kriminale për kalim emigrantësh u goditën në 2022

Bashkëpunimi midis policisë së Shqipërisë dhe Kosovës goditi 47 grupe kriminale të kalimit të paligjshëm të emigrantëve nga Lindja e Mesme gjatë vitit 2022.

9 milionë persona hynë dhe dolën gjatë sezonit turistik të vitit 2022 në pikat kufitare që lidhin Shqipërinë dhe Kosovën. Ky llogaritet të jetë viti më i ngarkuar i lëvizshmërisë. Sipas Drejtorit të Policisë Kufitare për pjesën perëndimore të Kosovës, Nexhmi Krasniqi, ky numër kaq i madh i lëvizjeve ka ardhur edhe prej marrëveshjes së qeverive të dy vendeve për lëvizjen pa kontrolle në kufi.

Përgjatë vitit 2022 u goditën 47 grupe kriminale të kalimit të paligjshëm të kufirit Shqipëri-Kosovë. Krasniqi vlerëson bashkëpunimin me autoritetet shqiptare në këtë drejtim, teksa dukurin e cilëson shqetësuese.

Bashkëpunimi midis 2 policive të 2 vendeve ka rezultuar i frytshëm edhe në luftën kundër trafikimit të drogës, mos deklarimit të të hollave në kufi dhe falsifikimit të dokumenteve e mjeteve të vjedhura. Komunikimi i dy institucioneve nuk është vetëm protokollar, por për lehtësi ndërveprimi kryhen takime me policinë e Kukësit herë pas here.

K.T./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Nga humbja e koshiencës deri te ënjtja e trurit/ Skënder Brataj tregon se çfarë duhet bëjmë për t’u mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit

Nga humbja e koshiencës deri te ënjtja e trurit/ Skënder Brataj tregon se çfarë duhet bëjmë për t’u mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit