Sezoni veror shton pasagjerët nga aeroporti i Kukësit! Në 3 muaj kanë hyrë 9100 shtetas, kanë dalë rreth 6 mijë

Çmimet ekonomike, procedurat e shpejta dhe qetësia e aeroportit Zayed në Kukës, ka bërë që shumë shtetas të huaj dhe emigrantë të zgjedhin këtë portë për të hyrë në Shqipëri.

“Përdor shpesh këtë aeroport. Është shumë i mirë. Ia vlen, ka qetësi.

Kemi ardhur nga Austria. Aeroporti është shumë mirë”, thanë turistët.

Sezoni i verës ka shtuar fluksin e emigrantëve nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut në Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit, që shfrytëzojnë këtë trafik ajror për të kaluar pushimet në vendet e tyre. Ata shprehen se çmimet janë më të favorshme se në aeroportin e Prishtinës dhe Shkupit.

"Unë vij nga Komuna e Dragashit të Kosovës. Po pres të vij kunati nga Vjena e Austrisë. Aeroporti i Kukësit është shumë i mirë, e kemi shumë afër. Është më i lirë dhe më shpejt se aeroporti i Prishtinës apo Shkupit. Pjesa më e madhe e diasporës tonë kanë zgjedhur këtë vit të udhëtojnë nga ky aeroport", shprehet një shtetas kosovarë.

Nga muaji maj deri tani nga aeroporti ‘Zayed Flatrat e Veriut’ kanë hyrë rreth 9100 shtetas, dhe kanë dalë rreth 6 mijë pasagjer. Ky aeroport, operon me 12 fluturime në javë për destinacionet si Vjena, Bazel, Karlsruhe, Memmingen dhe Zyrih.

A.M./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kiki: 24/07/2022 17:44

    Te shohim ne dimer sa pushues do kete, po do e mbylli fare ceti se sesht budall me harxhu leke kur i ka te sy aeroportet vet. Ani shqipe

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish