Sfidat dhe vështirësitë e mësimit online, Studentët: Hasim vështirësi për t'u loguar, s’njohim pedagogët

Nikoleta dhe Debora, studente në infermieri po marrin leksionet online në një qendër rinore e cila është falas. Por përveç mësimit dy vajzat nga Shkodra po bëjnë edhe praktikën. Nikoleta Pepaj tregon se në një muaj mësim ka mësuar bazat e degës që studion.

“Kemi mësuar të masim parametrat, të bëjmë serumet, por edhe të përballemi me pacientët me COVID”, tha studentja e infermierisë. 

Megjithatë mësimi online për shkak të pandemisë ka përballur studentët me sfida të reja dhe vështirësi, e sidomos kur do të duhet të studiosh lëndët e mjekësisë.

“ Kemi shumë vështirësi se njëherë ekseset nuk punojnë, njëherë punojnë. Kjo është një mungesë në vazhdim sepse mësimet janë zinxhir. Nëse nuk kapim një mësim tani nuk do të kapim as ato të radhës” u shpreh studentja e infermierisë, Nikoleta Pepaj.

“ Një vështirësi tjetër është edhe eksesi në akantët e krijuara nga universiteti. Kanë vështirësi dhe profesorët. Është një organizim që nuk është bërë më parë. Fakti që kemi ndryshuar temat e studimeve dhe mënyrën e kërkesës së llogarisë”, tregoi Debora Ndoci.

Marrja e leksioneve në auditorë do të ishte zgjidhja më e mirë për Nikolën dhe Deborën.

“Mësimi në auditorë sigurisht na mungon. Mendoj se duhet ta nisnim shkollën në auditorë, jo vetëm për mësimin, por edhe për tu ngritur në mësim, pasi online  kemi ndrojtje se nuk i njohim karakteret e profesorëve”, tha studentja e infermierisë, Nikoleta Pepaj.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për 21 janarin?

Komento

Komente

 • Tani: 04/12/2020 19:50

  Mjekesia--infiermeria-arkitektura-elektronika-ingjinjerite -stomatologjia-ekonomiku-gjuhet e huaja nuk behen online....

  Përgjigju
 • Ppsh: 03/12/2020 11:27

  Ne nivelin universitar pedagoget shqiptar japin mesim online ne anglisht dhe pretendojne provim ne shqip Me thoni jo shtet por dhe hale ne bote qe ben keta lloj ekspetinentesh

  Përgjigju
 • Studente vitit 74-79: 03/12/2020 09:02

  Kjo situate nuk ka per te qene gjithmone ,bani durim e kutojme se jeni rini doni me dal e me ba qef e dikush edhe mu hallakat por mendoni se nuk eshte situata,ataqe duan mund te perparojne e te mesojne edhe ne kete situate,Studentet e shum viteve te kaluar kane kaluar shume veshtiresi,po permend vetem nje(u benin dy student bashke e hanin nje racion ushqi bashke ne mencen e konviktit ,e te tjera .Mos u akoni se jeni mire nuk dini cfar eshte veshtiresisa.Suksese ,uroj qe te dalim te gjithe nga kjo situate jo vec ju.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Biden mban në detyrë drejtorin e FBI-së të emëruar nga Donald Trump