Sfidat e grave të fshatit që refuzojnë qytetin! Historitë e dy zonjave që tregojnë një ditë nga jeta e tyre

Në fshatrat e Shqipërisë ka ende shumë gra që tokën ku janë lindur e rritur nuk e ndërrojnë me asnjë banesë në qytet. Report Tv ka udhëtuar në dy fshatra, në Hocisht të Bashkisë Devoll dhe në Baldushk, fshati pranë kryeqytetit.

Ato tregojnë se si është rutina e tyre e përditshme, nga zgjimi në mëngjes në orën 05:00 e deri sa bien të flenë. Në këto fshatra nuk i kushtojnë rëndësi se si do ta kalojnë kohën e lirë e as nëse duhet të frekuentojnë lokalet apo qendrat estetike. Për zonjat e shtëpive të fshatit, detyrat ndaj familjes janë punët e shtëpisë, gatimet, punimi i tokës, kujdesi ndaj bagëtive dhe prodhimeve bujqësore. Lodhja fizike është pjesë e pandashme e këtyre punëve, por e pallogaritshme nëse do të detyroheshin të zgjidhnin midis ajrit të pastër në fshat dhe qytetit të zhurmshëm ku nuk duan as të kalojnë pragun e shtëpisë.

Pavarësisht të gjitha problemeve që ka fshati, për to jeta është bukur kur kanë të gjithë familjen përreth.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: 'Foltorja' hesht vetëm ndaj të vërtetave