SHBA/ Burri me veshkë derri vdes dy muaj pas transplantit

SHBA/ Burri me veshkë derri vdes dy muaj pas transplantit

Richard Slayman me doktorët

Pacienti i parë që iu nënshtrua një transplanti të veshkës së modifikuar gjenetikisht, ka vdekur dy muaj pas operacionit në SHBA.

Spitali tha se nuk kishte asnjë tregues se vdekja e tij kishte ardhur si rezultat i transplantit.

Richard Slayman, 62 vjeç, i ishte nënshtruar implantit të veshkës së derrit në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts. Kirurgët besonin se organi do të zgjaste të paktën dy vjet. Por ditën e djeshme familja e tij dhe spitali konfirmuan vdekjen e Slayman.

Deri para disa viteve, ksenotransplantimi, pra transplantimi i organeve të kafshëve te njerëzit, ishte i paimagjinueshëm. Por, falë risive shkencore dhe modifikimeve gjenetike të organit të kryera në laborator, operacioni është bërë një realitet që po konsolidohet në fushën mjekësore.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Si po i shkatërron regjimi bjellorus librat që nuk i pëlqejnë?

Si po i shkatërron regjimi bjellorus librat që nuk i pëlqejnë?