SHBA dhe Britania e Madhe sanksionojnë tregtarin e diamanteve që financonte Hezbollahun

SHBA dhe Britania e Madhe sanksionojnë tregtarin e diamanteve që financonte Hezbollahun

Pjesëtarë të organizatës të Hezbollahut

Shtetet e Bashkuara dhe Britania njoftuan sanksione të martën në ndaj një tregtari diamantesh dhe arti të akuzuar për mbështetje financiare për grupin militant Hezbollah me bazë në Liban.

Britania tha se ngriu asetet e Nazem Ahmadit dhe ndaloi këdo në vend që të bënte biznes me të ose ndonjë kompani që ai zotëron.

Shtetet e Bashkuara, të cilat miratuan sanksione të ngjashme kundër Ahmedit në 2019, njoftuan veprime kundër një rrjeti prej 52 individësh dhe subjektesh në shumë vende që kanë lehtësuar pagesën, dërgesën dhe dorëzimin e parave të gatshme, diamanteve, gurëve të çmuar, artit , dhe mallra luksi në dobi të Ahmedit.

Departamenti Amerikan i Thesarit tha në një deklaratë se ato entitete e ndihmuan Ahmadin t'u shmangej sanksioneve të SHBA për të ruajtur aftësinë e tij për të financuar Hizbollahun dhe stilin e tij luksoz të jetesës.

Së bashku me Departamentin e Thesarit, Departamenti i Shtetit i SHBA-së gjithashtu tërhoqi vëmendjen duke ofruar një shpërblim prej 10 milionë dollarëshpë këdo që jep më shumë informacion rreth financimit të Hezbollahut.

Hezbollah është forcë politike dominuese në parlamentin e Libanit me krahun e armatosur që konsiderohet më i fuqishëm se vetë ushtria e gjithë shtetit. SHBA  dhe Britania e Madhe e kanë shpallur organizatë terroriste. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Sulmi në Banjskë, Prokuroria do të sekuestrojë pronat e Radojçiç

Sulmi në Banjskë, Prokuroria do të sekuestrojë pronat e Radojçiç