‘SHBA fajësoi Princin e Kurorës Saudite për eliminimin e gazetarit Jamal Khashoggi’, New York Times editorial: Monarku vrasës

Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman

Administrata e Biden pranoi zyrtarisht të premten atë që Presidenti Donald Trump nuk do të bënte, që Princi i Kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman miratoi planin për të vrarë gazetarin disident Jamal Khashoggi. Por z. Biden duket se ka arritur në përfundimin se kostoja e mundshme e ndërmarrjes së veprimeve kundër sundimtarit de facto 35-vjeçar të një aleati kryesor amerikan, ishte thjesht shumë i lartë. Duke bërë publike konkluzionet e inteligjencës me vetëm redaktime minimale, administrata bëri atë që duhej të ishte bërë shumë kohë më parë. Raporti u kërkua nga Kongresi më shumë se një vit më parë, dhe konkluzionet e tij arritën në një përmbledhje të asaj që është raportuar gjerësisht: Z. Khashoggi, një kritik i princit të kurorës që jetonte në mërgim dhe shkruante për Ëashington Post, u josh në Konsullatën Saudite në Stamboll në 2018 dhe atje ai u v ra dhe u copëtua nga një ekip vrasësish sauditë. Që kjo nuk mund të ishte bërë pa të paktën pëlqimin e princit të kurorës, supozohej në përgjithësi.

Përfundimi i komunitetit të inteligjencës, i paraqitur në raportin dy faqesh, ishte se kontrolli i Princit të Kurorës mbi vendimmarrjen kryesore në Mbretëri, roli i këshilltarëve të tij dhe detajet personale të sigurisë në operacion, si dhe “mbështetja e tij për përdorimin e masave të dhunshme për të heshtur disidentët jashtë vendit, përfshirë Khashoggi”, të gjitha tregojnë se Princi Mohammed qëndronte pas vrasjes. Z. Trump e dinte këtë, por kishte kundërshtuar ndëshkimin publik të një prej sundimtarëve më të fuqishëm të Lindjes së Mesme, të cilin ai e konsideronte si një aleat të ngushtë në grindjen e tij me Iranin dhe si një klient fitimprurës për armët amerikane.

“Ndoshta e bëri dhe ndoshta nuk e bëri!” ishte përgjigja publike e ish-presidentit pa timon moral ndaj inteligjencës se Princi i Kurorës kishte në të vërtetë një rol në vrasjen e z. Khashoggi.

Gjatë fushatës së tij presidenciale, z. Biden foli për masa shumë më të ashpra – “Unë do ia bëja shumë të qartë që ne nuk do t’u shisnim më shumë armë atyre, ne do t’i bënim të paguanin çmimin për veprimin e tyre dhe do i bënin të dukeshin si paria që janë”. Në fillim të këtij muaji, Presidenti njoftoi se po ndalonte miliarda dollarë në dërgesat e armëve drejt Arabisë Saudite për luftën e saj të vazhdueshme në Jemen, e cila ka krijuar një katastrofë humanitare. Në lidhje me publikimin e vlerësimit të inteligjencës, administrata njoftoi këtë javë më shumë ndalime udhëtimi kundër zyrtarëve sauditë të përfshirë në operacionin Khashoggi dhe Departamenti i Shtetit shtoi një kategori të re sanksionesh, të quajtur “ndalimi i Khashoggi”, për të anuluar vizat nga kushdo që përfshihet në përpjekjet e sponsorizuara nga shteti për të ngacmuar, ndaluar ose dëmtuar disidentë dhe gazetarë në të gjithë botën.

Por kur erdhi puna për të penalizuar personalisht Princin e Kurorës, z. Biden përfundoi në të njëjtin vend me paraardhësin e tij. Në fakt, z. Biden pranoi që marrëdhëniet me Arabinë Saudite, një aleat kundër ambicieve të Iranit, një aleat i heshtur i Izraelit, një partner tregtar me vlerë dhjetëra miliarda dollarë dhe një prodhues i naftës me aftësinë për të prishur seriozisht ekonominë botërore, ishin shumë të rëndësishme për interesat amerikane për të rrezikuar duke ndëshkuar Princin e gjithëfuqishëm. Megjithatë, ekziston një masë e vogël drejtësie duke e lënë të ditur Princin Mohammed se nderimi që ai gëzoi nga z. Trump dhe dhëndri i tij, Jared Kushner, ka mbaruar; që protestat e tij të pafajësisë dihen të jenë të rreme; dhe se bota e di se ai ka g jakun e një gazetari në duar./NYT

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Pa Gjurmë’/ Zhdukja e Bleona Matës reagon nëna e Begzim Isës: Vajzën nuk e rrëmbeu im bir, por gjejeni…