SHBA i kërkon llogari Rusisë për ndërtimin e forcave ushtarake në kufi të Ukrainës

SHBA kërkon transparencën e Moskës lidhur me ngritjen e forcave ushtarake pranë kufirit rus me Ukrainën.

‘Rritja është e pazakontë në madhësinë dhe shtrirjen e saj. Ne sigurisht që po bëjmë atë që mundemi për ta analizuar më mirë dhe për ta kuptuar atë", tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby në një konferencë për shtyp. "Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të jetë transparente me komunitetin ndërkombëtar rreth asaj se çfarë do të thotë kjo, çfarë ata po bëjnë. Ne sigurisht duam ta kuptojmë më mirë. Ky mirëkuptim do të ndihmohej në mënyrë eksponenciale nga transparenca që do të dilte nga Moska'.

Kirby shtoi se ai do të dëshironte të shihte zyrtarët në Moskë që t'u përgjigjeshin pyetjeve nga media në lidhje me ndërtimin me ndershmëri dhe transparencw.

Moska ka denoncuar më parë pretendimet për një ngritje ushtarake ruse në kufirin me Ukrainën, të cilat bazoheshin në raportet e disa mediave amerikane, konkretisht Politico, The Washington Post dhe Foreign Policy. Ministria e Jashtme ruse i quajti botimet pjesë të një fushate të lajmeve të rreme kundër Rusisë.

As John Kirby dhe as zyrtarë të tjerë amerikanë nuk i kanë konfirmuar deri më tani raportet për vendosjen e supozuar të forcave ruse më afër kufirit me Ukrainën. Në të kaluarën, Moska ka zhvendosur pjesë të forcave të saj drejt perëndimit, kur shpërthyen përleshjet midis ushtrisë së Kievit dhe forcave të Republikave të vetëshpallura Popullore në lindje të Ukrainës. Kremlini theksoi se ka të drejtë të vendosë forcat e tij për të mbrojtur territorin e tij në rast se konflikti kalon mbi kufirin dhe mbrojti të drejtën për të lëvizur forcat e tij, si çdo komb tjetër sovran.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, plotësohet Kolegjit Zgjedhor, Blerona Hasa gjyqtarja e re