SHBA i pret 33 mln$ Pakistanit
Burgosi mjekun që “ kapi” Bin Laden

SHBA i pret 33 mln$ Pakistanit<br />Burgosi mjekun që “ kapi” Bin Laden
SHBA- Senati amerikan miratoi ndërprerjen e ndihmës prej 33 miljon dollarë për Pakistanin pas vendimit të gjykatës që dënoi me 33 vjet burg mjekun pakistanez që ndihmoi CIA në gjetjen e Osama Bin Laden.
Senati amerikan vendosi shkrutimin e ndihmave amerikane në vlerën 1 miljon dollarë për cdo vit burg të dënimit të mjekut Shakil Afridi.
Sekretarja amerikane e shtetit Hilari Klinton e cilësoi dënimin e mjekut “të padrejtë dhe të pajustifikuar”.
Ajo shtoi se ajo do të vazhdojë të ndjekë çështjen me autoritetet në Pakistan.
Doktor Afridi u gjykua dhe u dënua në vendin e tij nën akuzën për komplot dhe tradhëti të lartë ndaj atdheut në kushtet e funksionimin të një sistemi drejtësie fisnor.
Shkurtimi i buxhetit për Pakistanin do të jetë pjesë e një projektligji që parashikon dërgimin e rreth 1 miliardë dollare ndihmë për këtë vend vitin e ardhshëm financiar.
Analistët thonë se shkurtimi i fondeve amerikane për Pakistanin pasqyron zhgënjimin në rritje të Kongresit mbi rolin e këtij vendi në luftën kundër terrorizmit në vendin e tij.
Bin Laden u vra nga forcat amerikane në Abbottabad të Pakistanit të Maj të 2011.
Vrasja shkaktoi një çarje në mes të SHBA dhe Pakistani.
(ns/shqiptarja.com)

Pakistan ka insistuar që çdo vend do të kishte bërë të njëjtën gjë nëse ajo gjendet një prej qytetarëve të saj që punojnë për një agjenci spiunazhi të huaj.
Doktor Afridi u arrestua në rajon Khyber dhe krahas dënimit me 33vjet burg është i detyruar të pagujë dhe një gjobë prej 3500 dollarë. Nëse ai nuk i paguan atëherë dënimi zgjatet edhe me tre vjet të tjera.
Vetë dr Afridi nuk ishte në sallën e gjyqit për të rrëfyer versionin e tij për kapjen e Bin Laden.
Nuk ështe e qartë nëse Doktor Afridi ishte rekrutuar nga CIA kur ndërrmori një program vaksinimi kundër hepatitit “b” në zonën e Abbotadab.
Ideja ishte për të marrë një mostër gjaku nga një prej fëmijëve që jetonin
në kompleksin e Abbottabad, në mënyrë që testet e ADN-së mund të përcaktonin nëse ishin ose jo ata fëmijë të afërm të Bin laden.

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Lushnje, dyshohet një viktimë

Të shtëna me armë zjarri në Lushnje, dyshohet një viktimë