SHBA/ Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani takim me profesionistët shqiptarë në Nju Jork, ftesë për bashkëpunim me ILD

SHBA/ Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani takim me profesionistët shqiptarë në Nju Jork, ftesë për bashkëpunim me ILD

Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani gjatë vizitës në Nju Jork

Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani në vijim të vizitës së tij të punës në SHBA ka zhvilluar një bashkëbisedim në Nju Jork me juristë dhe profesionistë shqiptarë që jetojnë në Shtetet e Bashkuara.

Gjatë bashkëbisedimit të drejtuar nga gjyqtarja e parë shqiptare e zgjedhur në Nju Jork, Edit Shkreli, Metani ftoi profesionistët e së drejtës të bashkëpunojnë me Zyrën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë.

'Ne duhet të punojmë për ndryshimin e mentalitetit të aktorëve të sistemit të drejtësisë, i cili duhet të bazohet në një kuptim të plotë të shtetit të së drejtës. Është e rëndësishme që shoqëria shqiptare të përqafojë frymën dhe rregullat e një kulture të përgjithshme të sundimit të ligjit. Pa një kulturë të thellë juridike, sistemi i drejtësisë kthehet në një sistem sipërfaqësor formal dhe pa vlera.

Një sistem drejtësie i pavarur, me integritet, transparent dhe efikas do të garantohet vetëm nëse shteti i së drejtës përvetësohet nga të gjithë ne, nga magjistratët, nga profesionistët e së drejtës, klasa politike, media, shoqëria civile, si dhe vetë shtetasit shqiptarë', tha mes të tjerash Inspektori i Lartë i Drejtësisë.

Ky takim ishte në kuadër të komunikimit publik të Inspektorit të Lartë të Drejtësisë me shtetas shqiptarë, që përfaqësojnë një model të suksesshëm nga pikëpamja shoqërore dhe profesionale në fushën e së drejtës, jo vetëm në Shqipëri por edhe jashtë saj.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

'Minuta Zero'/ Gjyrezi: Do doja Ismajlin nga minuta e parë! Karriqi: Shqipëria fiton ndaj Spanjës

'Minuta Zero'/ Gjyrezi: Do doja Ismajlin nga minuta e parë! Karriqi: Shqipëria fiton ndaj Spanjës