SHBA njofton sanksione të reja kundër Houthis

SHBA njofton sanksione të reja kundër Houthis

1718656006_264693.jpg

John Kirby 

SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Houthis për sulmet e tyre kundër anijeve në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit.

Kështu tha në një konferencë për media ditën e sotme zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby.

“Ne do të vazhdojmë të godasim kërcënimet ndaj tregtisë ndërkombëtare kur është e nevojshme, duke përfshirë edhe marrjen e një sulmi tjetër siç bëmë mbrëmë kundër një mjeti ajror pa pilot që përbënte një kërcënim të drejtpërdrejtë për anijet në zonë”,- tha Kirby më tej, sipas The Times of Israel.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Netanyahu shpërbën kabinetin e luftës pas largimit të Benny Gantz! Izraeli: Hezbollahu ka lëshuar 5 mijë raketa drejt nesh që nga fillimi i luftës


K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë