SHBA/ Protesta të dhunshme për vrasjen e 29-vjeçarit afrikano-amerikan, turma godet policinë

Protesta në Times Square ishte një nga disa protesta që shpërtheu në të tilla përmasa, pas protestave të tjera në Union Square dhe Grand Central Terminal. Hawk Newsome, bashkëthemeluesi i Black Lives Matter of Greater New York, paralajmëroi në Union Square se mund të ndodhnin skena dhune dhe madje i ka drejtuar policisë pyetje retorike, të përcjellë nga mediat vendase dhe jo vetëm.

"A ishin paqësorë kur po shkelnin mbi kokën e vëllait Nichols, kur po e godisnin me shkop?A ishin paqësorë me Rodney King, a ishin paqësorë me George Floyd, Eric Garner?! Por ata duan që ne të jemi gjithmonë paqësorë," tha aktivisti. “Unë nuk po ju them të dilni këtu dhe të egërsoni, por ne nuk do ta heqim kurrë dhunën nga tavolina f-king. Sepse kjo është gjuha e Amerikës'" tha ai. 

Newsome më vonë shtoi: “Nuk mund të duroj të shoh një tjetër njeri  me ngjyrë duke bërtitur dhe duke vuajtur.  Nuk mund ta duroj” tha ai.

Turma njerëzish u panë duke marshuar  teksa brohorisnin "nuk ka drejtësi, nuk ka  paqe" dhe "nuk duam polici raciste". Rreth orës 22:00, oficerët e NYPD bllokuan disa protestues që të arrinin në autostradën West Side.


Lajmi kryesor:

SHBA/ Pesë policë rrahën për vdekje 29-vjeçarin afrikano-amerikan, publikohet VIDEO! Shpërthejnë protesta! Biden: I tronditur


F.D/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)