SHBA: Rusia ka dyfishuar trupat ushtarake pranë Ukrainës! Mobilizimi më i madh ushtarak që nga Lufta e Dytë Botërore

SHBA: Rusia ka dyfishuar trupat ushtarake pranë Ukrainës! Mobilizimi më i madh ushtarak që nga Lufta e Dytë Botërore

SHBA-të pretendojnë se Rusia ka grumbulluar deri tani 190 mijë trupa ushtarake pranë Ukrainës. Sipas SHBA, numri i trupave ushtarake është dukshëm më i lartë se më parë. Ambasadori i SHBA Michael Carpenter, tha në një deklaratë gjatë një takimi të OSBE-së se numri i trupave ushtarake mund të jetë dyfishuar që nga fundi i muajit të kaluar.

“Ne vlerësojmë se Rusia ka të ngjarë të ketë grumbulluar midis 169,000-190,000 forca ushtarake afër Ukrainës në krahasim me rreth 100,000 më 30 janar.”-tha ai.

Më tej, Carpenter thekson se ky është mobilizimi më i rëndësishëm ushtarak në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken thanë dje se ekziston një rrezik i lartë që Rusia të sulmojë Ukraninën brenda disa ditësh.

Biden udhëzoi Sekretarin e Shtetit, Blinken të shkonte në Kombet e Bashkuara për të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë, ku Blinken tha se forcat ruse po përgatiten të sulmojnë Ukrainën nga brenda disa ditësh.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ushtari i mire Shvejk: 18/02/2022 15:55

    Turp turp per SHBA NATO BE dhe tere boten qe po i ve ne loje Rusia.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës