SHBA, sulmi në bazën ushtarake amerikane në Florida me tre viktima, akt terrorist

Autoritetet amerikane e kanë cilësuar sulmin e 6 dhjetorit në bazën ushtarake amerikane në Florida, ku mbetën të vdekur 3 kadetë dhe tetë të tjerë u plagosën, akt terrorist.

Për ngjarjen Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar njëzet e një kadetë saudite.

Një fakt më unik sesa i rrallë duke pasur parasysh që Riadi është ndër aleatët më të mirë të Uashingtonit. Motivimet e masave të ndërmarra janë shumë serioze: shprehje e ndjenjave anti-amerikane ose pro xhihadit dhe posedimi i materialeve të pornografisë për fëmijë. 

Më 6 dhjetor kadeti 21-vjeçar Mohammed Alshamrani kishte hapur zjarr në bazën e Pensacola duke vrarë tre kolegë dhe duke plagosur tetë të tjerë.

I riu ishte vrarë më pas nga policia. Hetimet u vonuan për shkak të vështirësive të autoriteteve në çkodimin e celularëve të agresorit.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ambasada italiane falënderon Metën për pritjen: Covid një sfidë botërore për t'u fituar bashkë