SHBA testoi raketën hipersonike në mes të marsit, e mbajti të fshehur për të mos përshkallëzuar tensionet me Rusinë

SHBA testoi raketën hipersonike në mes të marsit, e mbajti të fshehur për të mos përshkallëzuar tensionet me Rusinë

SHBA testoi me sukses  një raketë hipersonike  në mes të marsit, por e mbajti të heshtur për dy javë për të shmangur përshkallëzimin e tensioneve me Rusinë ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden ishte gati të udhëtonte në Evropë, sipas një zyrtari të mbrojtjes të njohur me këtë çështje.

Koncepti i armëve me frymëmarrje ajrore hipersonike (HAWC) u lëshua nga një bombardues B-52 në brigjet perëndimore, tha zyrtari, shkruan CNN.

Testi erdhi disa ditë pasi Rusia tha se përdori  raketën e saj hipersonike  gjatë  pushtimit të Ukrainës, duke pretenduar se kishte shënjestruar një depo municioni në Ukrainën perëndimore.
Zyrtarët amerikanë minimizuan rëndësinë e  përdorimit rus të raketës së tyre hipersonike Kinzhal. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai nuk e konsideronte atë si "një lloj ndryshimi të lojës" pasi rusët njoftuan lëshimin e raketës.

Në kohën e testit amerikan, Biden po përgatitej për një vizitë te aleatët e NATO-s në Evropë, duke përfshirë një ndalesë në Poloni, ku u takua me ministrin e jashtëm të Ukrainës dhe ministrin e mbrojtjes.


Lajmi kryesor:

Pas Buchas një tjetër masakër, 200 viktima në Borodyanka! Zelensky në Këshillin e Sigurimit: Të krijohet një gjykatë model i Nurembergut për të dënuar krimet e Rusisë! BE: Embargo qymyrit rus


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Charles III pritet të vizitojë Francën dhe Gjermaninë, vizitat e para shtetërore si monark i Mbretërisë së Bashkuar

Charles III pritet të vizitojë Francën dhe Gjermaninë, vizitat e para shtetërore si monark i Mbretërisë së Bashkuar