SHBA thirrje Iranit: Mos ekzekutoni personat që kanë marrë pjesë në protestat kundër regjimit

SHBA thirrje Iranit: Mos ekzekutoni personat që kanë marrë pjesë në protestat kundër regjimit

Shtetet e Bashkuara të enjten i kërkuan Iranit që të mos kryejë ekzekutimet e tre personave të përfshirë në protestat mbarëkombëtare.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, duke i bërë jehonë një deklarate javën e kaluar nga Amnesty International, shprehu shqetësimin se Irani së shpejti mund të ekzekutojë Majid Kazemin, Saleh Mirhashemi dhe Saeed Yaghoubi, të cilët u arrestuan në nëntor për protestat në qytetin qendror të Isfahanit.

"Ne bashkohemi me popullin e Iranit dhe komunitetin ndërkombëtar për t'i bërë thirrje Iranit që të mos kryejë këto ekzekutime," u tha Patel gazetarëve.

“Ekzekutimi i këtyre njerëzve pas atyre që janë konsideruar gjerësisht si gjyqe të falsifikuara do të ishte një fyerje për të drejtat e njeriut dhe dinjitetin bazë në Iran dhe kudo.

“Është e qartë nga ky episod se regjimi iranian nuk ka mësuar asgjë nga protestat që filluan me një tjetër vdekje, vdekjen e Mahsa Amini”.

Protestat kanë përfshirë Iranin që nga shtatori kur Amini vdiq në paraburgim pas arrestimit të saj për shkeljen e dyshuar të rregullave të veshjes së shtetit klerik për gratë.

Rasti i Kazemit ka shkaktuar shqetësim në Australi ku jetojnë disa nga familjarët e tij, ku kushëriri i tij thotë se ai ishte përfshirë në “protestat paqësore” për ndryshim.

Irani ka rritur përdorimin e dënimit me vdekje, duke përfshirë ekzekutimin e katër protestuesve vitin e kaluar, duke shkaktuar dënime ndërkombëtare.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Rusia dërgon më shumë naftë në Kinë përmes Arktikut

Rusia dërgon më shumë naftë në Kinë përmes Arktikut