SHBA/ Trafikonin drogë nëpër botë përmes rrjetit ‘Darknet’! 150 persona të arrestuar, sekuestrime armësh dhe sasie të madhe droge

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka njoftuar arrestimin e 150 personave në mbarë botën pas një hetimi global të zbatimit të ligjit mbi trafikantët e drogës që vepronin përmes Darknet.

Pasi DarkMarket u hoq në janar, zyrtarët federalë të zbatimit të ligjit bashkuan forcat me Europolin në Evropë për të identifikuar dhe gjurmuar shitësit dhe blerësit e drogës Darknet, një hetim që përfundimisht çoi në 'një seri hetimesh plotësuese, por të veçanta, të zbatimit të ligjit '.

Pas një përpjekjeje të koordinuar 10-mujore në tre kontinente, tani janë bërë arrestime në një numër vendesh, duke përfshirë Australinë, Italinë, Francën, Gjermaninë, Holandën, Zvicrën, Bullgarinë, Britaninë e Madhe dhe SHBA-në.

Personat e arrestuar gjatë këtij hetimi, të quajtur Operacioni Dark HunTor, përfshijnë një numër trafikantësh të dyshuar droge si dhe të dyshuar të tjerë që besohet se janë "të përfshirë në dhjetëra mijëra shitje të mallrave dhe shërbimeve të paligjshme".

Ky numër përfshin 65 persona në SHBA, 47 persona në Gjermani dhe 24 persona në MB, si dhe katër në Itali dhe Holandë, tre në Francë, dy në Zvicër dhe një në Bullgari.

Drejtori i FBI-së Christopher A. Wray tha:

FBI vazhdon të identifikojë dhe të sjellë para drejtësisë tregtarët e drogës që besojnë se mund të fshehin aktivitetin e tyre të paligjshëm përmes Darknet.

Tregjet kriminale të rrjetit të errët ekzistojnë në mënyrë që tregtarët e drogës të mund të përfitojnë në kurriz të sigurisë së të tjerëve. FBI-ja është e përkushtuar të punojë me partnerët tanë të zbatimit të ligjit JCODE dhe EUROPOL për të prishur ato tregje dhe tregtinë pa kufij, mbarëbotërore të drogave të paligjshme që ato mundësojnë.

Hetuesit kanë arritur gjithashtu të sekuestrojnë më shumë se 31.6 milionë dollarë para të gatshme dhe kriptovaluta, 45 armë dhe një sasi të madhe droge ilegale.

Këto substanca të paligjshme përfshinin ilaçe të falsifikuara dhe pilula opioide, si dhe më shumë se 152 kg amfetaminë, 21 kg kokainë dhe 32.5 kg MDMA.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

'Foltorja', një lëvizje pa të ardhme