SHBA-ja s'u beson syve, Serbia dhe Gjermania në finalen e Kupës së Botës në basketboll

SHBA-ja s'u beson syve, Serbia dhe Gjermania në finalen e Kupës së Botës në basketboll

Moment nga ndeshjet gjysmëfinale

Kupa e Botës në basketboll për meshkuj është në ndeshjen finale. Nesër (e diel) me fillim nga ora 14:40 do zhvillohet në Manila, kryeqytetin e Filipineve, finalja mes Gjermanisë dhe Serbisë.

Në "Manila Arena", të dyja kombëtaret kërkojnë të bëjnë të vetin një trofe më shumë se të lakmuar për ta. Befasi në këtë turne ishte largimi në gjysmëfinale i SHBA-së. Kanë qenë pikërisht gjermanët që kaluan Shtetet e Bashkuara me rezultatin 111-113.

Nga ana tjetër Serbia fitoi me Kanadanë 95-86, duke marrë një biletë për në finalen e madhe. Kombëtarja ballkanase ka shanse reale për të marrë trofeun, teksa ka bërë paraqitje të mira në Kupën e Botës.

Për Gjermaninë kjo është finalja e parë në histori, ndërsa Serbia numëron 5 tituj si kampione bote të fituara në kohën e ish-Jugosllavisë, duke treguar trashëgiminë dhe përvojën në sportin e koshit.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Cameron: Britania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në

Cameron: Britania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në