SHBA/Trazira në rrugë, një i vdekur në Portland (VIDEO)

Një person u qëllua për vdekje në Portland, Oregon të SHBA-së ku protestuesit e Lëvizjes ‘Black Lives Matter’ u përleshën me një grup të madh mbështetësish të presidentit Donald Trump.

Portland prej tre muajsh ka qenë skenë e protestave, që nga vrasja e afrikano amerikanit George Floyd nga policia në Minneapolis.

Trump iu referua qytetit në fjalimin e tij të enjten duke pranuar nominimin e republikanëve si kandidat për president për një mandat të dytë.

Më 26 gusht, gjatë protestave të organizuara pas vrasjes së Jacob Blake, një afrikano-amerikan i cili u qëllua nga pas shpine në prani të fëmijëve të tij dhe që sipas familjarëve të cilët kanë cituar raportimet e mjekëve, do të mbetet i paralizuar për gjithë jetën gjetën vdekjen dy persona.

Nga New York-u në Seattle, lëvizja 'Black Lives Matter' doli në rrugë për të protestuar kundër brutalitetit të policisë ndaj afrikano-amerikanëve dhe minoriteteve të tjera në vend.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 24/ “Është rrugë e gjatë”, Mancini nuk e bën dramë! Southgate: Luftuam, fituam...  

EURO 24/ “Është rrugë e gjatë”, Mancini nuk e bën dramë! Southgate: Luftuam, fituam...