Shefat e burgjeve u ofrojnë të dënuarve Rusë, të ndihmojnë me prodhimin e armëve

Shefat e burgjeve u ofrojnë të dënuarve Rusë, të ndihmojnë me prodhimin e armëve

Foto ilustruese

Të dënuarve u është ofruar nga drejtuesit e burgjeve që të ndihmojnë me prodhimin ushtarak për ushtrinë ruse, raporton gazeta e përditshme e vendit Kommersant.

Shërbimi Federal i Ndëshkimit të Rusisë i ka ofruar të burgosurve kompaninë shtetërore të mbrojtjes Rostec për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të armëve, kanë pohuar burimet.

Mundësitë e bashkëpunimit “po eksplorohen në shumë fusha njëherësh” por nuk flitet për përfshirje të të burgosurve në montimin e raketave apo avionëve.

Gazeta tha se të burgosurit mund të përdoren për lloje të caktuara të punës që "nuk kërkojnë kualifikime të larta".Dhe industria e aviacionit vuri në dukje se nëse Rostec lejon të burgosurit të ndihmojnë, atëherë ata teorikisht mund të jenë të kërkuar "në specialitete të thjeshta pune", tha një burim.

Rostec e ka selinë në Moskë dhe prodhon raketa, pajisje ushtarake dhe avionë për ushtrinë ruse.

 

 

 


Lajmi kryesor:

Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal me akuzën e spiunazh! Putin nënshkruan dekretin: 147 mijë ushtarë rusë do të rekrutohen në pranverë


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Përfundon takimi mes Kurtit dhe dy të dërguarve specialë të perëndimit, Lajçak: Prezantuam 3 kërkesat e BE

Përfundon takimi mes Kurtit dhe dy të dërguarve specialë të perëndimit, Lajçak: Prezantuam 3 kërkesat e BE