Shefi i NATO-s i kërkon Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën

Shefi i NATO-s i kërkon Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

1674974760_ukraine.JPG

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i ka kërkuar Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen e saj ushtarake për Ukrainën. Duke folur në Seul, Jens Stoltenberg falënderoi Korenë e Jugut për ndihmën e saj në Ukrainë, por tha se kishte një "nevojë urgjente" për municione.

"Unë i bëj thirrje Republikës së Koresë të vazhdojë dhe të përshpejtojë çështjen specifike të mbështetjes ushtarake. Në fund të ditës, është një vendim që duhet ta merrni ju, por unë mundtë them se disa aleatë të NATO-s që kanë pasur si politikë që të mos eksportojnë kurrë armë në vendet në konflikt, e kanë ndryshuar atë politikë tani’, tha ai.

Presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol ka thënë se ligji i vendit të tij kundër ofrimit të armëve për vendet në konflikt e bën të vështirë sigurimin e armëve për Ukrainën. Por Stoltenberg vuri në dukje se vende të tilla si Gjermania, Suedia dhe Norvegjia kishin politika të ngjashme, por i ndryshuan ato.

Ai tha se ishte "jashtëzakonisht e rëndësishme" që Rusia të mos e fitojë këtë luftë, jo vetëm për ukrainasit, por edhe për të shmangur dërgimin e mesazhit të gabuar te liderët autoritarë, përfshirë Pekinin, se ata mund të marrin atë që duan me forcë


Lajmi kryesor:

Lufta/ Boris Johnson: Putin më kërcënoi se do bombardonte Mbretërinë e Bashkuar! Kremlini përgjigjet: Gënjeshtër e sajuar prej tij


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes

Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes