Shefi i Policisë së trafikut në Kroaci: Tragjedia do të ishte më e vogël nëse udhëtarët do të kishim mbajtur rripin e sigurimit

Aksidenti i rëndë i ditës së djeshme i cili u mori jetën 10 qytetarëve nga Kosova, mund të ishte më e lehtë nëse qytetarët do të kishin përdorur rripat e sigurimit.

“Ajo thjesht erdhi në vëmendjen tonë tani. Një pjesë e udhëtarëve dolën nga autobusi. Nëse ata do të kishin qëndruar në automjet, tragjedia do të ishte më e vogël. Autobusët nga viti 2008 duhet të kenë rripa sigurimi. Ky autobus kishte rripa sigurie, por mesa duket disa pasagjerë nuk i përdorën ata. Ligji është i njëjtë për të gjithë, i cili thotë se rripat e sigurimit duhet të përdoren nëse ata janë të instaluar në automjet. Gjoba për dikë që nuk e përdor rripin e sigurimit është e njëjtë me të gjithë të tjerët dhe kjo është 1.000 kuna, ” tha në një intervistë për televizionin N1 Josip Mataija, shef i Shërbimit të Sigurisë në Trafik në Kroaci.

Ndërkohë që është bërë e ditur se shoferin e autobusit për disa sekonda e kishte zënë gjumi në kohën që drejtonte mjetin, Mataija theksoi se ligjet kroate, por edhe rregulloret e Bashkimit Evropian përshkruajnë se sa kohë lejohen shoferët dhe kur ata duhet të pushojnë.

“Ata nuk duhet ta kalojnë kohën e caktuar gjatë ndërrimit, e cila është 9 ose 10 orë. Fatkeqësisht, gjëra të tilla ndodhin dhe me gjithë të mirat që sjell trafiku, ai gjithashtu ka anën e tij shumë të shëmtuar dhe kjo është vdekshmëria”, tha ai.

Mataija shtoi se Kroacia ka mjaft njerëz për t’i kontrolluar shoferët dhe autobusët.

“Praktikisht të njëjtat rregulla zbatohen për ta si për shoferët e kamionëve, çdo automjet duhet ta ketë një tahograf. Bazuar në atë rekord, ne mund të shohim se sa shpejt ai po e ngiste automjetin, deri kur ishte duke vozitur, sa orë me radhë, kur kishte pushime. Kjo është mirë sepse shoferët nuk mund ta fshehin. Ne kemi mundësi të hyjmë në tahograf dhe të shohim gjithçka që na intereson dhe ta sanksionojmë shoferin nëse ai nuk i respektoi rregullat. Pavarësisht se sa jeni afër vijës së finishit, nëse ndiheni të lodhur, duhet të ndaleni”, ishte porosia që ai ua dha të gjithë shoferëve.

Shoferi i autobusit në të cilin dhjetë veta vdiqën dhe mbi 40 u lënduan afër qytetit Slavonski Brod mëngjesin e djeshëm në Kroaci do t’i dorëzohet mbikëqyrësit të burgut, konfirmoi Damir Breziç, zyrtar policor për marrëdhënie me publikun në Administratën e Policisë Brod-Posavina. Breziç tha se shoferi, i cili do të ndiqet penalisht me ligje të Kroacisë, do të merret sot në pyetje.

Siç raportoi policia dje, shoferi do të procedohet penalisht për dyshimin e kryerjes së veprës penale “shkaktimi i aksidentit në trafikun rrugor”, për të cilin dënimi maksimal është deri në 15 vjet burgim.


Lajmi kryesor:

Kosova sot në zi kombëtare! Dhimbje, lot dhe flamuj në gjysmështizë në nder të 10 viktimave të aksidentit tragjik në Kroaci


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ish-kryeprokurori Llalla dënohet me dy vite burg, a besoni se drejtësia e re do të ndëshkojë edhe të tjerë zyrtarë të lartë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA përdor diplomacinë dhe 'qetëson' Francën, negociojnë për paktin Aukus