Shemben me eksploziv dy godinat tek Universiteti Bujqësor në Kamëz (VIDEO)

Dy godina të konvikteve të Universiteti Bujqësor të Tiranës janë hedhur në erë me shpërthim eksplozivi të kontrolluar. Këto godina u dëmtuan rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit  dhe ishin cilësuar si një rrezik për banorët e kësaj zone.

Më parë  Këshilli bashkiak i Tiranës ka vendosur për shembjen e 10 konvikteve të Univesitetit Bujqësor të Tiranës. Tashmë mbeten për tu shembur edhe 8 godina të tjera.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:58
'Është aq keq sa të futet dora në mur!' Disa familje në Laç qëndrojnë ende në banesat e dëmtuara nga tërmeti: Nuk dimë a do i shembin

Dhjetëra familje në Laç vijojnë të qëndrojnë në pallatet e shpallura të pabanueshme si pasojë e dëmtimeve që kanë pësuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Pavarësisht se i është vendosur shiriti i kuq dhe njoftimeve për rrezikshmërinë e këtyre objekteve qytetarët thonë se janë të detyruar të sfidojnë frikën, pasi autoritetet nuk ju kanë gjetur vendstrehim. Ata kërkojnë që të bëhet sa më parë vlerësimi përfundimtar i këtyre pallateve me qëllim që të vendoset se si do të vijojnë.

Është copë- copë, aq keq që është sa futet dora në mur. Asnjë s’ka ardhur, hajde shikoji si i ke. Të tregoj dhe ilaçet që kam marrë për fëmijët pas tërmetit, për të dy fëmijët, kam dhe plakën e vjetër”, tha një banore

Në qytetin e Laçit janë shpallur të pabanueshëm nga grupet e ekspertëve në terren 60 pallate, por vetëm 7 prej tyre kanë nisur të shemben, pasi për të tjerët ende nuk është dhënë vlerësimi përfundimtar. Ndërkohë Bashkia e Kurbinit ju ka kërkuar banoreve që kanë ngelur të pastrehë të aplikojnë për bonusin e qirasë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • KIRI: 20/12/2019 17:38

    BRAVO QEVERISE,,A KA MUNDESI QE TE SHEMBNI TERESISHT KAMZEN,,PASKUQANIN,,BATHOREN,,DHE TERE RRETHINAT E TIRANES,,ERDHEN SHPELLARET DHE QELBEN DHE BAJGESOSEN TERE TIRANEN,,,LLUM I KOMBIT...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Namir Lapardhaja: Saliberishizimi i deputetëve të rinj të PD-së

Namir Lapardhaja: Saliberishizimi i deputetëve të rinj të PD-së