Shembet ndërtesa para stadiumit, Veliaj: Prishje për të fortët që shtuan katet pa leje në kohë të Lulit

TIRANË- Për të gjithë ata që e kanë nisur herët ditën kanë parë aksionin e shembjes së një prej ndërtesave "më të famshme" në kryeqytet.

Ditën e sotme është shembur ndërtesa prej xhami e cila ishte ndërtuar në pjesën hyrëse të stadiumin "Arena Kombëtare". Punimet për stadiumit janë drejt përfundimit, dhe kjo ndërtesë katër katëshe ku kishte kafene, sallon bukurie dhe fast-food duket se i "zinte frymën". Në këtë hapësirë është planifikuar të jetë parkim, që do t'u shërbejë të gjithë tifozëve që do të zgjedhin të shohin ndeshjet nga "Arena Kombëtare".

Shembja është bërë me anë të fadromave dhe jo me shpërthim të telekomanduar, siç ka funksionuar me disa prej ndërtesave të tjera në Shqipëri, duke mos u kthyer në një shqetësim për banorët përreth.

Për shembjen e kësaj ndërtese ka reaguar edhe kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. "Çibani i fundit!  Ikën ngrehina e mbetur nga aksi qendror i Tiranes për ta hapur plotësisht Sheshin "Italia" për Arenën Kombëtare.  Shpronësim për ata me leje, prishje për të fortët që shtuan katet pa leje në kohë të Lulit e Kunatit famëkeq", shkruan Veliaj. 

Postimi i kreut të Bashkisë Erion Veliaj


Aksioni ka nisur rreth orën 7:00 të mëngjesin të sotëm. Shqiptarja.com ka sjellë video nga momenti i shembjes së kësaj ndërtesë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:43
Lirohet hyrja para stadiumit, shembet plotësisht ndërtesa prej xhami (FOTO-VIDEO)
1 / 13
2 / 13
3 / 13
4 / 13
5 / 13
6 / 13
7 / 13
8 / 13
9 / 13
10 / 13
11 / 13
12 / 13
13 / 13

Pas një aksioni që ka nisur që rreth orës 07:00 të mëngjesit të ditës së sotme, INUV së bashku me Policinë Bashkiake ka shembur plotësisht ndërtesën prej xhami në hyrje të stadiumit "Arena Kombëtare". 

Ora 10:26
VIDEO-Momenti i shembjes së godinës prej xhami para 'Arena Kombëtare

I janë dashur rreth 3 orë për të shembur krejtësisht godinën prej xhami në pjesën hyrëse të stadiumit "Arena Kombëtare".  Shembja është bërë me anë të fadromave, duke mos përbërë asnjë problem për qytetarët.

Ora 09:38
Ndërtesa para stadiumit drejt shembjes, punonjësja: S'kemi marrë dokumentet, na lajmëruan me fjalë jo me shkrim

1562917287_prishja9001.jpg

Kati i tretë i kësaj ndërtese katër katëshe nuk është boshatisur krejtësisht. Një nga pronaret e këtij biznesit ka pretenduar se nuk është njoftuar më herët nga policia, duke thënë se nuk ka pasur kohë për të marrë dokumentet e rëndësishme.

"Nuk kemi marrë asnjë dokument. Jemi njoftuar vetëm me fjalë, jo me dokument zyrtar", tha një prej punonjësve.

Ora 08:56
Shembet ndërtesa e 'famshme' prej xhami te ish-stadiumi Qemal Stafa (FOTO)
1 / 21
2 / 21
3 / 21
4 / 21
5 / 21
6 / 21
7 / 21
8 / 21
9 / 21
10 / 21
11 / 21
12 / 21
13 / 21
14 / 21
15 / 21
16 / 21
17 / 21
18 / 21
19 / 21
20 / 21
21 / 21
B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • ornela: 13/07/2019 00:58

  Vazhdo edi rama prishjet e shtepive te paligjshme ne tirane,,,,,mos e ngadalso ritmin,,,nis sa me shpejt prishjet e ndertesave pa leje tek astiri,,,qe te perfundoje unaza e tiranes,,,,duam te levizim shpejt ne tirane,,,,mjaft po na pengojne keta maloke te ndyre,,,me ndertesa qe po na bllokojne rruget e projektet urbanistike,,e te transportit,,,fillo sa me shpejt stacionin nderkombetar te autobuzeve ,,,dhe merr masa qe Tirana te kete 24 ore uje,,prit lidhjet dhe carjet e tubit qe vjen ne tirane,,,Tirana ka pasur uje me pare,,,te ardhurit rreth tiranes po I marrin ujin tiranes ,,,para se ai te hyje ne tirane,,,ne ne tirane vuajme per uje,,kurse shpellaret vjedhin ujin e destinuar per ne,,,plehra,,qelbesira,,muter,,..ju mallkofte zoti ne shtate breza,,.///

  Përgjigju
 • MAKS VELO: 12/07/2019 20:21

  PRISHI ERION CIBANET E MALOKEVE ,,,,SE QELBEN DHE SHKATARRUAN TIRANEN,,,,SHPELLARET E QELBUR,,..///

  Përgjigju
 • Xxx: 12/07/2019 15:53

  Demshperblimin tja jape ai qe i ka dhene leje vetem budallai mund te ndertonte ne ate lulishte qe bllokonte gjithe pamjen

  Përgjigju
 • Tirana: 12/07/2019 15:20

  Popull derr i bani leken haram. Shko e nerto ven e pa ven mir e keni.

  Përgjigju
 • Realisti: 12/07/2019 13:37

  Po demshperblimi nga shteti sa ishte?? Zere se e shiti max haxhia godinen. Verremli propagandist, qe ben lojta me leket e taksave qe paguaj une. Njerez verremlinj

  Përgjigju
 • LORA: 12/07/2019 12:35

  Lajm shume i mire.

  Përgjigju
 • LULUSH FERIT MURAGI JEVGJIT: 12/07/2019 12:20

  O çja ka lujt fdn ktyre qenve rrugaç që kan ndërtuar si ato kërpullat mbas shiu. Tani ta mbaj me shkum gjith atë investim të madh. Megjithse lek droge jan lek harëm.

  Përgjigju
 • Populli: 12/07/2019 11:57

  Po ca leje Luli mo... ndertesa ka patur konflikt qe ne kohen e Tosit per leje ndertimi se ishte perballe me Sheratonin...po ku e mban mend gropen e ndertimit ky Lali! Ky shiste fiq se mos ka jetuar ne Tr

  Përgjigju
 • Lexues: 12/07/2019 11:34

  Sikur e pame ne tv qe leja e ndertimit dhe legalizimi eshte dhene nga i madhi rama..cfare nuk shkoi mire??

  Përgjigju
  • Isufi: 12/07/2019 15:48

   Leja dhe legalizimi PO.Ndertimi pa leje JO!

 • Luli: 12/07/2019 11:15

  O Tironac qe nuk je Tironac paske hadhe edhe ti me ndertim pa leje or taj.

  Përgjigju
 • tironci: 12/07/2019 09:54

  kur te vijn tjeret ne pushtet shkoni e prishjani lalit vilen te kodra diellit dhe te gjiri lalzitt ta provoje dhe lali eri infarktin

  Përgjigju
 • Fredi: 12/07/2019 09:48

  Pse nuk shemb Saukun qe eshte kanceri urbanistik i Tiranes? Nga e gjithe bota, nga te gjitha shkollat e arkitektures ne te gjithe boten, duhet te vine grupe studentesh te shikojne Saukun, me qellim qe te shikojne ne praktikë se si mund të ndërtohet ANTIURBANISTIKA!

  Përgjigju
  • Fredi: 12/07/2019 15:56

   Klajdi, po, të shembet gjith mutëria 30 vjeçare qe te shpëtojmë!

  • Klajdi: 12/07/2019 10:50

   I bie me shemb te gjithe Shqiperine o Fredo

 • lol: 12/07/2019 08:47

  ato xhamat mund edhe te ishin hequr por tu riperdorur.

  Përgjigju
  • Riflo: 12/07/2019 16:25

   Ca xhamash tho o daku, ai objekt o legalizu brenda 6muajsh, kushedi sa ka qene demshperblimi aty, mjer fukarejt e astirit, e sigurt qe do ishin demshperblu 20+ familje nga ata.

  • Ariu: 12/07/2019 10:31

   Ti qe jep shpjegime do jesh ndonje nga ata fadromistet. Per 5 dite qe kur kishte marre njoftim dhe i kishin lene afat, ca te hiqte me perpara i shkreti... po ti fadromist je nuk i njef afatet

  • Muna: 12/07/2019 08:58

   Xhamat ti hiqte ai qe e ndertoi, ata qe vijne te prishin nuk do merren me xhamat.