POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Shembja e urës në Genova/ Në hetim 20 persona dhe kompania që ndërtoi autostradën

Pamje nga ura Morandi

Pas shembjes së urës “Morandi” në Genova të Italisë, Prokuroria e Genovas ka vënë nën hetim 20 persona, përfshirë edhe përfaqësues të kompanisë që ndërtoi autostradën, ‘Spea Engineering’.

Akuzat ndaj këtyre personave janë për vrasje të qëllimshme apo fatkeqësi të qëllimshme. Sipas “Tgcom” shoqëria do të përgjigjet për vrasje të qëllimshme kolektive në rrethana të rënduara për mosrespektimin e normave në infrastrukturë.
 
Ngjarja e rëndë që tronditi Genovan dhe mbarë Italinë ndodhi në 14 gusht, ku një pjesë e urës Morandi u shemb, duke shkaktuar kështu 43 viktima, mes tyre edhe 2 shqiptarë.

Komento