Shfaqja erotike 'Reigen' ndez skenën e Teatrit Migjeni, mirëpritet nga publiku shkodran (VIDEO)

SHKODER - Në Teatrin “Migjeni” në Shkodër është vënë në skemë mbrëmjen e sotme drama “Reigen” (Rrethi) me regji të austriakut Alois Galle, shkruar nga autori Artur Shcnitzler. Shfaqja e kësaj vepre në teatrot e Vjenës dhe Berlinit 100 vjet më parë për shkak të skenave erotike, çoi në konflikt dhe trazira në salla deri në ndalimin e saj. Publiku shkodran e ka mirëpritur shfaqjen me duartrokitje. 

10 dialogët e shfaqjes, kanë qenë prej kohësh në mesin e kryeveprave të letërsisë botërore. Në këto 10 skena, vendosen përballë njëri-tjetrit prostituta dhe ushtari, ushtari dhe shërbëtorja, shërbëtorja dhe zotëria i ri, zotëria i ri dhe gruaja e re, gruaja e re dhe bashkëshorti i saj, bashkëshorti dhe vajza e ëmbël, vajza e ëmbël dhe poeti, poeti dhe aktorja, aktorja dhe konti, konti dhe prostituta e skenës së parë.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento

Komente

  • Naimi: 15/09/2018 01:44

    Po qe shkodran te tana i ban.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Elon Musk uron misionin hapësinor të 'Space X'