Shkarkimi i Ahmetajt, Berisha ‘shfrenon’ fantazinë: Rama e largoi që të arratiset për shkak të aferës së inceneratorëve, por nuk do e lejojmë

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje publike për mediat e ka lidhur shkrimin e zv.kryeministrit Arben Ahmetaj me aferën e inceneratorëve. Berisha tha se Edi Rama për të larë duart me krimin e tij të shëmtuar, atë të aferës së djegies, ka shkarkuar Ahmetajn, ndërsa këtë të fundit e ka cilësuar si strumbullar të kësaj afere.

‘Edi Rama është përgjegjësi numër 1 i vjedhjes monstruoze me aferën e dëgjesave. Për djegësin e Elbasanit dhe Fierit, ministria e Mjedisit që u përdor për këtë vjedhje, kishte zero lekë në buxhetin e saj. Paratë e djegësave u morën nga fondi i emergjencave të Këshillit të Ministrave. Ky fond përdoret vetëm në rastin e katastrofave natyrale dhe fatkeqësive të mëdha natyrore.

Edi Rama, këtë fond, e përdori për të përvetësuar, bashkë me zyrtarët e tij, dhjetëra e dhjetëra milionë euro. Me urdhër të tij, ai kaloi nga fondi i emergjencës dhjetëra e dhjetëra miliona euro, në buxhetin e Ministrisë së Mjedisit për vjedhjet me inceneratorët. Edi Rama është përgjegjës sepse firmosi kontratën me procedurë të mbyllur, në një kohë kur enti zyrtar, Agjencia e Prokurimeve Publike, kishte denoncuar më përpara, si të paligjshme për prokurim procedurën me negociata të mbyllura.

Kurrë një kryeministër, përveçse atij që vendos të vjedhë para me valixhe, nuk firmos një procedurë të tillë. Edi Rama është koka e Meduzës e kësaj afere të tmerrshme. Në rastin e inceneratorit të Tiranës, në shkelje të plotë, ai firmos bonus 8 pikë avantazh për kompaninë që u përdor për të gjitha vjedhjet. Edi Rama ka pranuar se ka firmosur në mënyrë të paligjshme, por ka mohuar se njihte Gugalen, Zoton dhe Mërtirin, në një kohë kur në ligjeratën, apologjinë që i bënte vjedhjes së tij për inceneratorin e Elbasanit, ata ishin më të rëndësishmit në sallë. Pra, ky është Edi Rama në raport me vjedhjen. Duhet të informoj qytetarët se vjedhja në inceneratorin e Tiranës shkon, sipas KLSH, në 283 milionë euro.’- tha Berisha.

Sali Berisha madje në fjalën e tij shtoi se ky është favorizimi që Rama po i bën Ahemtajt, pasi ai tashmë ka mundësi që të arratiset nga vendi. Berisha po ashtu paralajmëroi se do të zhvillojë protesta të fuqishme të cilat sipas tij nuk do ta lejojnë që të largohet.

‘Arben Ahmetaj, në vitin 2005, është arratisur disa vite në Rumani, ku kërkonte azil. Tani ai e liron nga detyra vetëm e vetëm që ai të largohet.’- tha Berisha.

Sot kryeministri Edi Rama njoftoi se ka shkarkuar nga detyra Arben Ahmetajt, si zv.kryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin, dhe në vend të tij ka emëruar ministren për Energjinë dhe Infrastrukturën, Belinda Balluku, si zv.kryeministre. Ndërsa ministria e Shtetit për Rindërtimin, për kreun e qeverisë e ka përmbushur misionin, kjo dhe fale kontributit të Ahmetajt, shton Rama.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:04
Rama shkarkon Ahmetajn, Berisha: Të shkojë edhe mbrapa diellit, nuk ka shpëtim

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se kryeministri Edi Rama e shkarkoi Ahmetaj në mënyrë që ai të ketë mundësi të largohet nga vendi. Ai u shpreh se edhe nëse ai shkon mbrapa diellit nuk do të ketë shpëtim. 

‘Arben Ahmetaj, në vitin 2005, është arratisur disa vite në Rumani, ku kërkonte azil.

Tani ai e liron nga detyra vetëm e vetëm që ai të largohet. Me këtë rast, unë i them Edi Ramës, se edhe në ata satelitët që ke porositur, të shkojë, do bëhet përgjegjës para shqiptarëve për këtë aferë dhe aferat e tij.

Rama është kryeministri më hajdut i 110 viteve të fundit në Shqipëri, kryeministri më hajdut i rajonit dhe Europës.

Mund t’i bësh presion dhe t’ia mbyllësh gojën SPAK-ut të partisë, por shqiptarët dhe popullin opozitar, nuk do mundesh kurrë ta trysnish pa të dhënë vendin që meriton si një hajdut i papërmbajtur.

E njëjta gjë vlen për Arben Ahmetajn, shko edhe prapa diellit. Por nuk do kesh shpëtim më. Kjo aferë për popullin opozitar është për jetë a vdekje.’- tha Sali Berisha.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sifi: 25/07/2022 20:57

  Dhe Stiven Spicberg si rregjizor do ta kishte zili Liderin non grata per fantazite e tij.Ky kujton se eshte drejtesia pacavure qe krijoi ky moster per 30 vjet qe vetem opoziten denuan dhe mbrojten kete dhe klanin e tij nga rrjepja e Shqiperise . Ahmetaj nese ka prova do hyj brenda si dhe shume te tjeret socialist e sovranist qe vec deme i kane shkaktuar ketij populli fukara

  Përgjigju
 • aldi: 25/07/2022 20:17

  ti do shpall nongrata dhe brenda shqipris o vrk

  Përgjigju
 • eni: 25/07/2022 20:16

  prap rama ta ka fajin qe je i paaft o sali ndyrsira

  Përgjigju
 • Ina: 25/07/2022 16:27

  O turpi i popullit boll fole se po flliq veten se ste merr ty me njeri seriozisht

  Përgjigju
 • Klodian: 25/07/2022 16:26

  O sale se ca thua nuk e kupton njeri me po boll se le nam

  Përgjigju
 • Kazani: 25/07/2022 15:21

  Shkarkimi nenkupton qe as me njeh as te njoh. Ne te tilla raste eshte zgjidhur me doreheqje. Shkarkimi ka domethenie....E lau veten Rama si me Sajen..m

  Përgjigju
 • Pellumb: 25/07/2022 14:48

  Ti ne cdo situate te mundshme ke qejf e do te dukesh me kto idjotsira qe thuaaaa

  Përgjigju
 • Fadil: 25/07/2022 14:47

  Shfrenimet jane ne imahjinaten tende mor salii i mbarum

  Përgjigju
 • Blerim: 25/07/2022 14:44

  Po ore pall keto teori i ke par ne ato skenaret se si do arratisesh ti vet kur te vij ora per ne burg

  Përgjigju
 • Agron: 25/07/2022 14:43

  Ky flet me fantazmat se ska mundesi me keto llafe qe thot sikur jeton ne film aksion

  Përgjigju
 • Genci: 25/07/2022 14:36

  Mlidhi pllumat or plak se ke fillu tu rreshkit

  Përgjigju
 • aris: 25/07/2022 14:35

  sales i kane ik trut per lesh sbehet mo

  Përgjigju
 • Alban: 25/07/2022 14:35

  Foli gjenerali i ushtrise se vdekur

  Përgjigju
 • samiu: 25/07/2022 14:35

  vetem per te folur budalliqe je o nongrate

  Përgjigju
 • Besniku Gazi Çafaj: 25/07/2022 14:28

  Ore po si ka mundësi që e lën të lir ktë të çmëndur me emrin SALHE RAM BAJGA ky duhet urgjentisht të mbyllet në kafaz se do kafshoi Like floririn dhe mMonika kok madhen. E do na bëj hatan Shqipria smund të jetoi pa kto lloi monstrash.

  Përgjigju
 • Goni: 25/07/2022 14:21

  Ska me cmerret tjeter ky mer burr i dheut,te ksn lën trut fr ty…non grata i marum

  Përgjigju
 • beni: 25/07/2022 14:21

  ky paska lajthit fare e dim qe eshte vap tani dhe sdi cfare thot po heres tjeter mblidhi trut

  Përgjigju
 • Sokol: 25/07/2022 14:21

  O berish po ca thu mer ????ec fli at pun bo mos fol ne ajer ????

  Përgjigju
 • ana: 25/07/2022 14:13

  kur thot fjalen kriminel duhet te flasi per veten

  Përgjigju
 • endrit: 25/07/2022 14:13

  Sala smush

  Përgjigju
 • Tosi: 25/07/2022 14:12

  Po saliu I ka informacjonet e sigurta gjithmon si CIA eshte Po ca Thu o sali se nuk eshte nard ndoka

  Përgjigju
 • kleo: 25/07/2022 14:11

  po ky roja e gardhit cfare thot e paska zene vapa dhe po spekullon tani nga ato te vetat,hajde sali hajde

  Përgjigju
 • Titi: 25/07/2022 14:10

  Saliu I pari per te folur eshte mesuar vetem flet brockulla

  Përgjigju
 • Erdi: 25/07/2022 14:09

  Ca nxirni akoma lajme per kte debilin ky sdi ca flet

  Përgjigju
 • Kela: 25/07/2022 14:09

  Ky berisha esht budalla fare . La nam ca i ka kto mendime idjote

  Përgjigju
 • Rea: 25/07/2022 14:03

  Saliu eshte injorant

  Përgjigju
 • Hensi: 25/07/2022 14:02

  Rama e di mjaft mire se cfare ben

  Përgjigju
 • miri: 25/07/2022 14:00

  po rama e di shum mire se cben nuk te pyet njehr , ti fillo te mendosh si te heqesh dor ng politika

  Përgjigju
 • livia: 25/07/2022 13:59

  po o sale si te thuash ti, je shum qesharak seriozisht duhet te heqesh dor nga politika

  Përgjigju
 • grei: 25/07/2022 13:56

  E turpshme si ne 2022 kemi akoma saliun ne opozite qe do te vij ne pushtet

  Përgjigju
 • mond: 25/07/2022 13:54

  Ti perhere e gjen ti , ka frik me dal me ndrryu naj pozicion se direkte hihedh ne sulm o plak matuf

  Përgjigju
 • Kledio: 25/07/2022 13:50

  Pash zotin o berishe mos fol me

  Përgjigju
 • Ledio: 25/07/2022 13:49

  Se duroj dot fare kte berishen

  Përgjigju
 • Fjori: 25/07/2022 13:39

  Sigurisht qe do dilte Berisha duke folur negativisht per Ramen,me vjen keq qe e ul veten cdo here per te kapur Ramen por sja arrin dot

  Përgjigju
 • Koli: 25/07/2022 13:38

  Kur flet dhe ky non grata nuk e di dmth…sa here mundohet te flase negativisht per Ramen,por sja arrin dot sepse Rama dhe shkarkimin e Arben e beri per ta cuar vendin me perpara

  Përgjigju
 • Lorisa: 25/07/2022 13:32

  Ababa sdurohen tani kta te PD me kto budallicet e tyre

  Përgjigju
 • Mondi: 25/07/2022 13:32

  O sali zgjedhjet qe ka bo rama deri tani kane qene me te duhurat per poppullin kshuqe mos kot e me kot

  Përgjigju
 • Erisa: 25/07/2022 13:32

  A ska pune tjeter ky berisha qe flet palidhje

  Përgjigju
 • Maria: 25/07/2022 13:31

  Berisha eshte krimineli me i madh i ketij vendi. Ska cben dhe jep komente per cdo veprim qe ben rama

  Përgjigju
 • Monda: 25/07/2022 13:31

  Suksese te perzgjedhureve nga z Rama jam e sigurte se do tja dalin me detyrat e tyre te reja me se miri

  Përgjigju
 • Ilir: 25/07/2022 13:31

  Suksese zonjes Balluku ne kete detyre te ndermarre, besoj vertete se ky ndryshim nga z Rama ishte i nevojshem per te patur risi te reja ne qeverisjen e vendit

  Përgjigju
 • Anisa: 25/07/2022 13:30

  Berisha flet kot se koti kete gje e dijme te gjithe. Ska me vend ne politike ai non grada

  Përgjigju
 • Leksi: 25/07/2022 13:30

  Foli ky mafiozi per krime, ky qe i ka duart e zhytura ne krim ne maksimum

  Përgjigju
 • Flamur: 25/07/2022 13:29

  O plere po ku ke goje ti te flasesh m qe e ke vjedh kte vend ne maksimum

  Përgjigju
 • Gogo: 25/07/2022 13:28

  Sali shiko veten ti dhe kremet e tua mos u mer se ps

  Përgjigju
 • Enxhi: 25/07/2022 13:28

  Sa shpejt qe i gjen mos sali por para se te gjesh te palarat e te tjerve na trego te pa larat e tura

  Përgjigju
 • Jorgo: 25/07/2022 13:27

  Ahh more sali o kriminel qe nuk fole iher tamam vetem shpifhe di me bo asigjo tjeter

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Historia e suksesit të Kim Petras

Historia e suksesit të Kim Petras