Shkarkimi/ Ilir Meta i ankohet Gjykatës Kushtetuese: Më vendosni në dispozicion provat si u caktua relatori! Nuk më keni informuar seriozisht

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një shkresë kryetares së Gjykatës Kushtetuese ku i ankohet për mënyrën jo profesionale sipas tij që është sjell me të. Meta kërkon  t’i vihet në dispozicion procedura e ndjekur për  çështjen e shkarkimit të tij, duke thënë se përgjigjet e mëparshme kanë qenë jo përmbajtësore.

Kërkesat e Metës janë: Më vendosni në dispozicion provat si u caktua relatori për "çështjen e shkarkimit;  Më vendosni në dispozicion aktin për pezullimin e çështjes dhe cila është baza ligjore që keni përdorur;   Pse u shkel afati ligjor 3-mujor i shqyrtimit të çështjes?

 “Kërkoj nga ana juaj: – kopje të aktit përmes të cilit rregulloheshin procedurat gjyqësore të Gjykatës Kushtetuese, pas hyrjes në fuqi të ligjit nr. 99/2016 , e veçanërisht procedurat e caktimit të relatorit të çështjes me short, apo procedurat e tjera me të cilat ka funksionuar Gjykata Kushtetuese, deri në miratimin e Rregullores së re, hyrë në fuqi më 27 janar 2022.

Mbetem me besimin se ky informacion dhe kopja e akteve do të përcillet dhe do të vihet në dispozicion brenda datës 31 janar 2022.”- thuhet në shkresë. 

Seanca plenare për shyrtimin e shkarkimit të Presidentit Meta është vendosur të mbahet më 1 shkurt, pas shtyrjes që iu bë seancës së 18 janarit për shkak se relatori ishte me COVID.  

Më 9 qershor 2021, Kuvendi i Shqipërisë votoi në favor të shkarkimit të presidentit, Ilir Meta me 104 vota, duke thënë se ai ka kryer shkelje të rënda të Kushtetutës. Deputetët e Partisë Socialiste në pushtet ngritën Komision Hetimor parlamentar, i cili gjeti 17 shkelje të Kushtetutës nga ana e Presidentit.

Shkarkimin e presidentit Meta, Partia Socialiste e ka konsideruar si një nevojë për të "çliruar Presidencën nga një pengmarrje". Kjo ishte nisma e dytë përmes një komisioni të dytë hetimor që ngrihet për hetimet e shkeljeve kushtetuese për Ilir Metën brenda 2 viteve, ku mazhoranca kërkon shkarkimin e tij nga detyra. Ngritja e këtij Komisionit Hetimor, nuk është njohur nga vetë Meta.

(Kliko këtu për përgjigjen dhe kërkesën e Metës për Gjykatën Kushtetuese))

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/01/2022 04:12

  Meta po perpiqet te vonoje,ose te evitoje vendimin e gjyk.kusht.me pretekst /teknikalitetet/.

  Përgjigju
 • Sasha: 29/01/2022 21:20

  Pse sasha eshte gjykata kushtetuese qe sa here e therret te ulet ne preher o kok katror? Rri si jashtshqitje tani dhe prit vendimin e shkarkimit, se shume e zgjate si president i opozites rithemelimit-lesheli. I jep urdher te njoftojne? Po pse je ne rregull, ti qe shkelur kushtetuten 20 here, ti duhej te shkarkoheshe qe me heren e pare o lango.

  Përgjigju
 • O tej: 29/01/2022 19:13

  O Ilir metmuti po te vjen ngordhja.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar