Shkatërrohet grupi i trafikut ndërkombëtar të drogës në Francë, në pranga edhe 7 shqiptarë

Dhjetë persona kanë rënë në pranga e policisë në Francë gjatë kësaj jave ku shtatë prej tyre janë shqiptarë. Të arrestuarit akuzohen për trafik të lëndëve narkotike dhe janë paditur në qytetin e Lyonit.

Vala e arrestimeve erdhi pas një hetimi prej tetë muajsh, deri në momentin që hetuesit mblodhën provat për të arrestuar 10 personat mes moshës 27 dhe 42 vjeç. Sipas mediave franceze hetimet janë kryer nga Dhoma e Kërkimeve të Chambéry-it, të cilët dolën në përfundim, së të arrestuarit bënin të mundur trafikimin e parave dhe të drogës në Francë dhe në vendet të tjera të BE.

Polica u ka sekuestruar 10 të arrestuarëve, dhjetëra mijëra eurove, disa qindra gram kokainë dhe heroinë, automjete të larta, armë dhe dokumente të rreme.

Duke pasur parasysh natyrën ndërkombëtare të fakteve, një njësi kombëtare hetimi ishte ngritur nën drejtimin e juridiksionit të specializuar ndër-rajonal (JIRS) të Lyonit.

Zyra Qendrore për luftën kundër shëtitës delinkuentët, grupi i xhandarmërisë së Haute-Savoie dhe të vëzhgimit dhe grupit të monitorimit në Lion ka marrë pjesë edhe në hetimin që çoi në këtë kapur.

  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Raporti i OSBE-së për zgjedhjet, Basha: Konfirmoi se me 25 prill u tjetërsua vullneti i shqiptarëve