Shkenca ka folur: Të gjitha llojet e pornografisë janë të dëmshme për jetën seksuale të një çifti

Shkenca ka folur: Të gjitha llojet e pornografisë janë të dëmshme për jetën seksuale të një çifti

Foto ilustruese

Të gjitha llojet e pornografisë janë të dëmshme për jetën seksuale të një çifti. Ky ishte përfundimi i arritur nga studiuesit në Universitetin Brigam Jang në Juta, të cilët studiuan 3,500 njerëz që ishin në marrëdhënie.

Në veçanti, studimi i publikuar në Journal of Sex Research zbuloi se njerëzit që janë në një lidhje dhe zakonisht shikojnë pornografi, kanë më shumë gjasa të jenë më pak të qëndrueshëm në marrëdhënien e tyre dhe të ndjehen më pak të kënaqur.

Çiftet duhet të dinë se pornografia është një faktor rreziku në marrëdhënien e tyre”, tha udhëheqësi i studimit Brian J. Willoughby, një profesor në Shkollën e Jetës Familjare të Universitetit Mormon. Nga 3500 personat e anketuar , 72% ishin heteroseksualë, 17% homoseksualë dhe 11% biseksualë. Për më tepër, 55% e pjesëmarrësve ishin të martuar, 23% raportuan se jetonin me partnerin e tyre, 12% u rimartuan dhe 2% raportuan se ishin në një lidhje "beqare".

Studimi më pas e ndau pornografinë në dy kategori : "mainstream", ku seksi është konsensual midis çifteve ose individëve dhe "i vështirë", ku seksi përfshin akte "që janë më të dhunshme dhe përshkruajnë sjellje jo konsensuale".

Studiuesit zbuluan se nuk kishte asnjë ndryshim midis llojeve të pornografisë për sa i përket prodhimit të ndikimit negativ.

"Të gjitha llojet e pornografisë i bënin njerëzit të ndiheshin më të paqëndrueshëm dhe më pak të kënaqur me marrëdhënien e tyre", thanë studiuesit.

Sipas Willoughby arsyeja pse pornografia ndikon kaq shumë tek çiftet është "sepse ata hyjnë në procesin e krahasimit të tyre me burra dhe gra të tjera, duke krijuar pritshmëri joreale për veten, trupin e tyre dhe atë që ata mendojnë se duhet të jetë partneri tyre.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë