Shkencëtarët rindërtojnë imazhin e gruas neolitike që jetoi 7,500 vjet më parë (FOTO)

Gruaja neolitike Calpeia

Shkencëtarët  rindërtojnë imazhin  nëpërmjet kockave se si dukej  gruaja neolitike që jetoi 7,500 vjet më parë në Gjibraltar. 

Gruaja e quajtur Calpeia nga ekspertët,  mendohet të ketë qenë midis moshës 30 dhe 40 vjeç kur vdiq.

Kafka e saj u zbulua për herë të parë në vitin 1996 në një shpellë në Spanjë.

Një pjesë e ADN-së së saj u analizua për të pikturuar një pamje të përafërt se si do të dukej personi kur ishte gjallë. 

Konservatori i Muzeut Kombëtar të Gjibraltarit, Manuel Jaen, drejtoi projektin për të rikrijuar fytyrën si një grua e bukur me prejardhje të mundshme turke. 

Projekti gjashtë-mujor e nxori në jetë dhe ne tani e dimë se si ishte ajo, pasi vjen nga periudha neolitike rreth 5.400 Para Krishtit.

"Ne e dimë që ajo ishte femër, e dimë që ajo kishte tipare që lidheshin me flokë të errët, me sy të errët", tha Clive Finlayson, nga Muzeu Kombëtar i Gjilblartarit.

 10% e gjeneve të saj ishin grumbullues vendas të gjuetarëve Mesolitikë, por 90% e gjeneve të saj ishin nga Anatolia.

Shkaku i saj i vdekjes nuk është i qartë, por kafka ishte deformuar pas varrosjes.

Ora 14:24
Shkencëtarët rindërtojnë imazhin e gruas neolitike që jetoi 7,500 vjet më parë
1/4
E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aleanca zhvendoset në Berat, Budina: Jemi në kontakt me PE-në, po organizojmë një protestë të madhe në Tiranë