Shkollat pa ngrohje në Elbasan, nxënësit: Kemi blerë rezistencë, por kemi ftohtë

Ditët e ftohta të dimrit i kanë gjetur shkollat Elbasanit pa ngrohje. Report Tv kreu një vëzhgim në shkollën 9-vjeçare "Hamit Mullisi", ku nxënësit shprehen se kanë kontribuar vetë për të blerë rezistencat".

"Ngrohemi me rezistenca. I blejmë vetë kemi futur nga 1500 lek. Kemi fohtë!", tha njeri prej nxënësve.

Nxënësit e shkollës "Hamit Mullisi" nuk janë të vetmit që mësojnë në kushte të vështira. Bashkia e Elbasanit pranon faktin se ka siguruar ngrohje qendrore me kaldaje vetëm për 4 shkolla që janë rikonstruktuar së fundi.

Ndërsa në 27 shkolla 9-vjeçare të qytetit dhe 8 gjimnaze nuk kanë ngrohje qendrore. E vetmja mundësi për ta janë furnelat, të cilat kur digjen ka raste që i blejnë vetë nxënësit.

Mungesa e ngrohjes është një problematike e mbartur pasi pjesa më e madhe e godinave arsimore janë ndërtime të vjetra pa ngrohje qendrore.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente