Shkulet statuja e Tina Turner në shëtitoren ‘Taulantia’ në Durrës, i lënë vetëm këpucët (FOTO)

Shkulet statuja e Tina Turner në shëtitoren ‘Taulantia’ në Durrës, i lënë vetëm këpucët (FOTO)

Këpucët e mbetura nga statuja e Tina Turner

DURRËS- Një rast i paprecedentë është regjistruar në qytetin e Durrësit, ku statuja e këngëtares së njohur, Tina Turner në shëtitoren ‘Taulantia’ në Durrës është shkulur. Kjo statujë, ishte vendosur së bashku me John Lennon, Mick Jagger dhe Bob Dylan për të dhënë idenë e lirisë te të rinjtë e viteve '80 e cila kulmoi me eksodin e famshëm në drejtim të vendeve perëndimore, por sot i kanë mbetur vetëm këpucët.

Report Tv sjell foto teksa shihet që në mesin e “shoqeve dhe shokëve” prej bronzi që zbukuronin shtëtitoren, aty mungon  mbretëresha e “Rock 'n' Roll". Sesi është bërë e mundur shkulja e kësaj statuje ende është e paqartë, teksa pritet një reagim nga ana e autoriteteve.

Kjo statujë si edhe të 3 yjeve të tjerë të viteve '80 janë vepra të autorëve Qazim Kërtusha, Ilmi Kasemi, Arben Pajo dhe Dylber Neziri. Qytetarë e pushues, jo vetëm që i soditin këto skulptura, por edhe pozojnë me to pasi  janë me gjatësinë e një shtati njeriu dhe krijojnë afrimitet sepse janë të vendosura direkt në shesh e jo në platforma apo piedestale të larta sikurse ngjet rëndom.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • jusuf maloku: 25/09/2022 11:57

  ke te drejte o durrsak,,,cfare mutin duan maloket ne durres.....

  Përgjigju
 • daje cena: 25/09/2022 11:55

  pse i zini bulevardet me durres me kengtare qe nuk na perkasin,,, pak pallate idiote keni bere ne durres doni dhe buste...

  Përgjigju
  • Po me po: 25/09/2022 13:23

   Bohen per turiste mor Lal jo per ty e per Njerez qe sdun me kuptu.

 • Ca thu: 25/09/2022 11:42

  Po te Duan I gjejn sa hap e mbyll syt. Po si plas fare ndonjerit dhe e len me kaq.

  Përgjigju
 • Mendimi im: 25/09/2022 08:21

  Cfare materiali ka qene statuja qe ia keputen kembet me aq lehtesi? Ju shkruani se ka festival per motocikliste ne Durres kete fundjave. Me siguri qe nje grup prej tyre e ka bere sepse sic dihet kane reputacion si “cuna te keqinj”. E kane lidhur me kavo dhe e kane terhequr me nje mjet te motorizuar. Shikoni ne det se nuk kane ku ta cojne tjeter statujen.

  Përgjigju
 • Iris: 25/09/2022 02:14

  Ose per koleksion nga ndonje fans i cmendur,ose per skrap.Duhen pare kamerat e zones.S.d.q.nuk ka police ne shetitore gjate nates?!

  Përgjigju
 • AltinTop: 24/09/2022 22:51

  Kur te kemi prova do flasim.

  Përgjigju
  • Lottt: 25/09/2022 05:05

   Hhhahaha

 • Hasan Pordha: 24/09/2022 22:04

  Kjo tregon sepse edhe se jemi ne NATO dhe nen mbrojtjen e saj Rusia nyk le gure pa levizur per te shkaktuar trazira ne Shqiperi

  Përgjigju
 • Arbërori: 24/09/2022 20:46

  Tina T. U pengen shumë serborusve qetnik, Durrësi ështé fatkeqsisht përplot me qetnik nga serbia vllezer të Edvin shkjaut shqipfolës!

  Përgjigju
  • Arbëror Turiqiri: 24/09/2022 22:15

   He mer vemje, doli prap ti. Shko per gojore nga Shqupi se truni te ka ik me pushime.

 • Durrsaku: 24/09/2022 20:46

  O mush durrsi plot cecen. Durrsi o i durrsakve, cecenet e kokpalaret e malevete te kthehen ka kon ardh. Ti mbledhi Sala ne vicidoll se na shkaterrun qytetin

  Përgjigju
  • Jevg: 25/09/2022 10:18

   O jevg durresi ju i vidhni per skrap, jevgu vetem per llogje e per te shit kanoqe jeni

  • durrsaku 2: 25/09/2022 07:11

   Normale, ka ik gjithe rinia durrsake kane ngel cecenet e sales qe s'lane gje pa vjedhur. Eh mer Sali Berisha ci bere ketij vendi????

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Sot ngjarja sportive ‘Tiranathlon’, do të ketë kufizim të qarkullimit të automjeteve pranë Liqenit të Farkës

Sot ngjarja sportive ‘Tiranathlon’, do të ketë kufizim të qarkullimit të automjeteve pranë Liqenit të Farkës