Shoigu: Vendimi për të përdorur armët bërthamore në Bjellorusi i takon Moskës, ne kemi kontrollin

Shoigu: Vendimi për të përdorur armët bërthamore në Bjellorusi i takon Moskës, ne kemi kontrollin

1671553116_puuuuuuuuu.png

Rusia, duke vendosur armë bërthamore jostrategjike në territorin e Bjellorusisë, nuk i transferon ato, kontrollin mbi to dhe vendimi për përdorimin e tyre i takon Moskës. Kështu deklaroi ministri rus i Mbrojtjes Sergeij Shoigu. 

"Rusia nuk transferon armë bërthamore në Republikën e Bjellorusisë: kontrolli mbi to dhe vendimi për t'i përdorur i takon palës ruse," tha ministri gjatë nënshkrimit të dokumenteve që përcaktojnë procedurën për mirëmbajtjen e armëve bërthamore jostrategjike ruse në një.

Shoigu shtoi gjithashtu se masa të mëtejshme mund të merren në të ardhmen për të garantuar sigurinë e shtetit të Bashkimit dhe për t'iu përgjigjur situatës politiko-ushtarake.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Armët bërthamore në Bjellorusi s’kanë strategji! Zelensky: Shkatërruam 36 dronë të lëshuar nga armiku gjatë natës


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra