'Shpërthejnë' rastet me Covid-19 në Kinë, shënohet numri më i lartë i infektimeve që prej kulmit të pandemisë

'Shpërthejnë' rastet me Covid-19 në Kinë, shënohet numri më i lartë i infektimeve që prej kulmit të pandemisë

Foto ilustruese

Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve me Covid-19, pavarësisht masave të rrepta që ka marrë. Ka shpërthime në disa qytete të mëdha duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare të Guangzhou.

Të mërkurën, vendi regjistroi 31,527 raste, më i lartë se kulmi prej rreth 28,000 i regjistruar në prill, kur u vendos izolimi i Shanghai. Kjo vjen pasi bllokimet e rrepta vazhdojnë të ndezin episode trazirash.

Politika e Kinës për zero Covid ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm. Vala e rritjes së rasteve vjen pasi vendi lehtësoi masat e Covid.

Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe raportimeve për vdekjet e para, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë duke nisur nga e premtja.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij