Shpërthim në një fabrikë municionesh në Rumani, humbin jetën 4 persona, plagosen 4 të tjerë

Katër persona u vranë dhe katër të tjetër u plagosën pas një shpërthimi të një mine në një fabrikë të municionit në jug të Rumanisë.

Zyrtarët shëndetësorë lokalë thanë se mina shpërtheu teksa disa punëtorë po punonin që ta ç’aktivizonin atë.

Katër të plagosurit janë në gjendje stabile, tha për mediat zëdhënësi i shërbimeve të emergjencave, Octavian Fulger.

Ai shtoi se lidhur me këtë incident është hapur hetimi.

Sipas ueb-faqes së kompanisë Energotech Group, që ka në pronësi fabrikën Babeni, ku ndodhi sulmi, kjo fabrikë është furnizuese e certifikuar për Ministrinë e Mbrojtjes së Rumanisë dhe për Aleancën Veri-Atlantike (NATO).

Më 2019 kishte ndodhur një shpërthim aksidental në po të njëjtën fabrikë dhe për pasojë kishte humbur jetën një burrë 22-vjeçar./ REL

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Pritet një ditë interesante në dashuri...mësoni horoskopin për sot