POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Shpërthim me bomba në një kishë në Filipine, 27 të vdekur dhe mbi 80 të plagosur

Një shpërthim me dy bomba ka ndodhur në një kishë katolike në Filipine duke vrarë 27 persona dhe duke plagosur mbi 80 të tjerë.

Sipas autoriteteve, bomba e parë shpërtheu në brendësi të katedrales dhe e dyta kishte në shënjestër ushtarët e afërt që nxituan për të ndihmuar të plagosurit.

Në një deklaratë, sekretari i Mbrojtjes dënoi bombardimet dhe tha se i kishte angazhuar forcat ushtarake për të përforcuar sigurinë në vendet e kultit si dhe në hapësirat publike.


Shpërthimi vjen pas referendumit të së hënës, ku shumica myslimane u pyet nëse e mbështet planin për të krijuar rajon të ri autonom.  Shumica e 2.8 milionë njerëzve që morën pjesë në votim mbështetën referendumin, por qyteti i Jolo, ku edhe ka ndodhur shpërthimi, e hodhi poshtë atë.

d.ba./Shqiptarja.com
Komento