Shpërthimet në Krime/ Kievi: Shkatërruam 9 avionë luftarakë rusë

Shpërthimet në Krime/ Kievi: Shkatërruam 9 avionë luftarakë rusë

Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan se 9 avionë luftarakë rusë u shkatërruan nga shpërthimet masive që goditën një bazë ushtarake ajrore ruse në Krime. Rusia mohoi se avionët janë dëmtuar nga shpërthimet dhe se ka pasur një sulm.

Zyrtarët ukrainas u tallën me versionin rus se një duhanpirës i pakujdesshëm mund të ketë shkaktuar zjarrin dhe shpërthimin e municioneve në bazën ajrore Saki. Analistët argumentojnë se ky shpjegim nuk ka kuptim dhe se ukrainasit mund të kenë përdorur raketa kundër anijeve për të goditur bazën. Ndërsa shmangën hyrjen në meritat, disa zyrtarë të Kievit theksuan rëndësinë e gadishullit, të aneksuar nga Moska tetë vjet më parë.

 


Lajmi kryesor:

Zelensky: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë! Rusia minimizon shpërthimet


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës