Shpërthimet ruse në Ukrainë, Meloni: Situata është serioze, kemi nevojë për një Evropë më të guximshme përballë sfidave të mëdha

Shpërthimet ruse në Ukrainë, Meloni: Situata është serioze, kemi nevojë për një Evropë më të guximshme përballë sfidave të mëdha

1665398114_thumbsbcfbe33e368c40ce57e1861297f3c6eb34.jpg

‘Në Ukrainë situata është serioze pas agresionit rus dhe përpjekjes së papranueshme të Putinit për të aneksuar rajone të reja në Rusi.’ Kështu deklaroi udhëheqësja e FdI-së, Giorgia Meloni në përshëndetjen e saj për Viva 22, eventi Vox duke theksuar nevojën për një Evropë më të guximshme përballë sfidave të mëdha.

"Ne kemi nevojë për një Evropë që është më e guximshme përballë sfidave të mëdha kur bëhet fjalë për adresimin e çështjeve më lokale në lidhje me ato kombëtare Ne shpresojmë se Evropa do të jetë në gjendje të demonstrojë solidaritetin që presim. Por tani ne e kemi rizbuluar veten si të dobët. Detyra e madhe është të luajmë një rol strategjik. Prej vitesh na është thënë se tregtia globale ishte përgjigja, por nuk ndodhi.’- tha Meloni.

Sa i përket krizës energjetike, Meloni u shpreh se fakti që ka detyruar Italinë të dërgojë fatura të paqëndrueshme për familjet e bizneset duhet të marrë fund menjëherë.

“Kriza energjetike po bën që Italia të dërgojë fatura të paqëndrueshme për familjet dhe bizneset, gjë e cila duhet të marrë fund menjëherë."


Lajmi kryesor:

Mblidhet OKB për aneksimet ruse, Kievi: Rusia do të na kthejë në kohën e Hitlerit! Hakmarrja e Putin për urën e Krimesë, 84 raketa godasin Ukrainën (VIDEO)


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Charles III pritet të vizitojë Francën dhe Gjermaninë, vizitat e para shtetërore si monark i Mbretërisë së Bashkuar

Charles III pritet të vizitojë Francën dhe Gjermaninë, vizitat e para shtetërore si monark i Mbretërisë së Bashkuar