Shpëtohen nga mbytja 48 emigrantë që po shkonin me gomone në Angli, shumica prej tyre ishin shqiptarë

Shpëtohen nga mbytja 48 emigrantë që po shkonin me gomone në Angli, shumica prej tyre ishin shqiptarë

Foto ilustruese

48 emigrantë, shumica prej tyre shqiptarë, janë shpëtuar nga mbytja në brigjet e Gjirit të Somme në Francë, pasi gomonia me të cilën po lundronin pësoi një defekt në motor.

Sipas mediave të huaja, 48 emigrantët po kalonin kanalin e ‘La Manch’ për të shkuar drejt Anglisë dhe po lëviznin me një gomone 8 metra të gjatë.

Gjatë udhëtimit atyre iu është dëmtuar motori i gomones dhe për pasojë kanë mbetur në det mëngjesin e sotëm.

Për këtë arsye kanë ndërhyrë rojet e bregdetare franceze dhe skuadrat e tyre të shpëtimit për të bërë të mundur nxjerrjen në breg të 48 emigrantëve. Shumica e emigrantëve ishin meshkuj, pesë gra dhe tre fëmijë.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • UKU MOMLIT: 23/07/2022 20:20

    Largimi masiv nga Shqiperia nuk do te ndalet edhe pse "hapen" negociatat. Krimi,korrupsioni dhe varferimi tridhjetvjecar eshte instaluar kudo nga KLANSEKTI PS,PD,LSI. Vetem zhberja e ketij KLANSEKTI do te bej te mundur fillimin e prosperitetit ne Shqiperi.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Historia përsëritet pas 12 vitesh, Gana humbet penalltinë përballë Uruguajit

VIDEO/ Historia përsëritet pas 12 vitesh, Gana humbet penalltinë përballë Uruguajit